ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების ივლისის თვის სტატისტიკა
ეროვნული სატყეო სააგენტოს თანამშრომლებმა, მიმდინარე წლის ივლისის თვეში სამართალდარღვევის 48 ფაქტი გამოავლინეს, საიდანაც 41 ფაქტი ხე-ტყის უკანონო მოპოვების, მათ შორის ტრანსპორტირების ფაქტია.
ჯამში ამოღებულია უკანონოდ მოპოვებული სხვადასხვა სახეობის 46 კუბურ მეტრამდე საშეშე და სამასალე მექრანი, რომელიც სატეო სააგენტოს „საქმიან ეზოებში“ დასაწყობდა. ქვეყნის მასშტაბით, ხე-ტყის უკანონოდ მოპოვების ფაქტებიდან 10 - სამართალდარღვევა გამოვლენილია იმერეთში, 4 - სამცხე-ჯავახეთში, 1 - რაჭა -ლეჩხუმ ქვემო სვანეთში, 8 - ქვემო ქართლის რეგიონში,  4 - გურიაში, 4 -  სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში, 7 - კახეთში, ხოლო 3 - შიდა ქართლის რეგიონში.
ასევე, სახელმწიფო ტყის  თვითნებურად დაკავების 5 ფაქტია გამოვლენილი:  მცხეთა-მთიანეთის,  გურიის, შიდა ქართლის, კახეთისა და ქვემო ქართლის  რეგიონებში.  ასევე გამოვლენილია 2 დაურეგისტრირებელი სახერხი საამქრო სამცხე-ჯავახეთისა და იმერეთის რეგიონში.
ქვეყნის მასშტაბით, ეროვნული სატყეო სააგენტოს თანამშრომლების მიერ, პირველი შვიდი თვის განმავლობაში გამოვლენილია ხე-ტყის უკანონო მოპოვების  439 ფაქტი.

In July of this year, employees of the National Forestry Agency detected 48 environmental violations, 41 of which involved illegal logging and timber transportation.
In total, up to 46 cubic meters of illegally obtained firewood and industrial timber of various tree species were seized and stored at the agency's operational log yards. Nationwide, out of the illegal logging cases, 10 violations were recorded in Imereti, 4 in Samtskhe-Javakheti, 1 in Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti, 8 in Kvemo Kartli, 4 in Guria, 4 in Samegrelo-Zemo Svaneti, 7 in Kakheti, and 3 in the Shida Kartli region.
Additionally, 5 cases of unauthorized occupation of state forest land were identified across Mtskheta-Mtianeti, Guria, Shida Kartli, Kakheti, and Kvemo Kartli. Two unregistered sawmills were also uncovered in the Samtskhe-Javakheti and Imereti regions.
Overall, during the first seven months of the year, National Forestry Agency employees have detected 439 cases of illegal logging across the country.