ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების ივნისის თვის სტატისტიკა
ეროვნული სატყეო სააგენტოს თანამშრომლებმა, მიმდინარე წლის ივნისის თვეში სამართალდარღვევის 72 ფაქტი გამოავლინეს, საიდანაც 57 ფაქტი ხე-ტყის უკანონო მოპოვების, მათ შორის ტრანსპორტირების ფაქტია.
ჯამში ამოღებულია უკანონოდ მოპოვებული სხვადასხვა სახეობის 39 კუბურ მეტრამდე საშეშე და სამასალე მექრანი, რომელიც სატეო სააგენტოს „საქმიან ეზოებში“ დასაწყობდა. ქვეყნის მასშტაბით, ხე-ტყის უკანონოდ მოპოვების ფაქტებიდან 8 - სამართალდარღვევა გამოვლენილია იმერეთში, 15 - სამცხე-ჯავახეთში, 3 - რაჭა -ლეჩხუმ ქვემო სვანეთში, 10 - ქვემო ქართლის რეგიონში, 12 - მცხეთა-მთიანეთში, 5 - გურიაში, 8- სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში, 8 - კახეთში, ხოლო 3 - შიდა ქართლის რეგიონში.
აღსანიშნავია, რომ კანონდარღვევებიდან 5 ფაქტი შეიცავს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს შესაბამისად, მასალები შემდგომი მოკვლევის მიზნით, გადაგზავნილია შესაბამის საგამოძიებო უწყებებში.
ასევე, სახელმწიფო ტყის თვითნებურად დაკავების 14 ფაქტია გამოვლენილი: იმერეთის, მცხეთა-მთიანეთის, სამცხე-ჯავახეთის, კახეთისა და სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონებში. ასევე გამოვლენილია 1 დაურეგისტრირებელი სახერხი საამქრო მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში.
ქვეყნის მასშტაბით, ეროვნული სატყეო სააგენტოს თანამშრომლების მიერ, პირველი ექვსი თვის ანმავლობაში გამოვლენილია ხე-ტყის უკანონო მოპოვების 391 ფაქტი

In June of this year, employees of the National Forestry Agency detected 72 cases of violations, of which 57 cases involved illegal logging, including illegal timber transportation.
In total, up to 39 cubic meters of illegally obtained firewood and timber of various species were seized and stored in the Forestry Agency's timber yards. Nationwide, out of the total cases of illegal logging, 8 violations were detected in Imereti, 15 in Samtskhe-Javakheti, 3 in Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti, 10 in the Kvemo Kartli region, 12 in Mtskheta-Mtianeti, 5 in Guria, 8 in the Samegrelo-Zemo Svaneti region, 8 in Kakheti, and 3 in the Shida Kartli region.
It is noteworthy that 5 of the violations show signs of a criminal offense; consequently, the materials have been forwarded to the relevant investigative agencies for further inquiry.
Additionally, 14 cases of unauthorized occupation of state forest lands were detected across the Imereti, Mtskheta-Mtianeti, Samtskhe-Javakheti, Kakheti, and Samegrelo-Zemo Svaneti regions. Furthermore, 1 unregistered sawmill was uncovered in the Mtskheta-Mtianeti region.
Nationwide, employees of the National Forestry Agency detected 391 cases of illegal logging during the first six months of the year.