ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების ფაქტებზე კანონმდებლობა გამკაცრდა
ეროვნული სატყეო სააგენტო პასუხისმგებელია თითქმის 1,8 მლნ ჰექტარ ტყეზე. სააგენტოს პრიორიტეტებს წარმოადგენს ამ ტყეების დაცვა, მოვლა და შენარჩუნება და მდგრადი ტყითსარგებლობა, რაც მათ შორის ხე-ტყის დამზადებასაც მოიცავს.
„ტყეების დეგრადაციის სხვადასხვა კატეგორია განიხილება. მიზეზი მრავალია; პირველი, სამწუხაროდ, ყველგან ადამიანია, ასევე, კლიმატის ცვლილება, რომლის გავლენაც, ჩვენს ეპოქაში უკვე ხელშესახები და თვალსაჩინოა; ესენია:  ტყის ხანძრების სიხშირე, ასევე მავნებელდაავადებები. ტყეს შეუძლია კლიმატის ცვლილების პროცესი შეარბილოს და უკეთეს პირობებში გვამყოფოს, ვიდრე ისეთ ქვეყნებში, სადაც ტყით დაფარული ტერიტორიები დიდი არ არის“, - აღნიშნა ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსის მოადგილე ნათია იორდანიშვილმა.
ნათია იორდანიშვილმა სამართალდარღვევის პრევენციისა და ხე-ტყის უკანონო მოპოვების ფაქტებზე კანონმდებლობის გამკაცრებაზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსსა და საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში საკანონმდებლო ცვლილებები შევიდა.  ცვლილებამდე ხე-ტყის შესაბამისი დოკუმენტების გარეშე დამზადებისათვისა და ტრანსპორტირებისათვის,  პირველ შემთხვევაში, გათვალისწინებული იყო 2000 ლარი ჯარიმა, ხოლო განმეორების შემთხვევაში - 5000 ლარი. ცვლილების შემდეგ, ასეთი განმეორებითი ქმედება პირდაპირ შეფასდება სისხლის სამართლებრივ დანაშაულად.
მისივე განცხადებით, სატყეო სააგენტო ახორციელებს მოვლით და სანიტარულ ჭრებს, რაც ტყის მდგომარეობის გაუმჯობესებისკენაა მიმართული. ეკონომიკური თვალსაზრისით გამოსაყენებელი მერქნული რესურსის მოპოვებაზე მნიშვნელოვანი წესი მოქმედებს - არ მოვიპოვოთ იმაზე მეტი, რაც ამ ბუნებრივი რესურსის განახლებას შეაფერხებს და დააზიანებს.

Legislation on illegal logging and the transportation of timber has been tightened
The National Forestry Agency is responsible for almost 1.8 million hectares of forests. The agency’s priorities are the protection, care, and maintenance of these forests as well as sustainable forest use, which encompasses timber production.
“Different categories of forest degradation are being considered. There are many reasons; the first, unfortunately, is human activity everywhere, as well as climate change, the impact of which is already tangible and visible in our era. This includes the frequency of forest fires, as well as the spread of harmful diseases. Forests can mitigate the process of climate change and keep us in better conditions than in countries where forest areas are not large,” said Natia Iordanishvili, Deputy Head of the National Forestry Agency.
Natia Iordanishvili also spoke about the prevention of violations and the tightening of legislation on illegal logging, noting that legislative amendments were made to the Administrative Offenses Code of Georgia and the Criminal Code of Georgia. Before the amendments, a fine of 2,000 GEL was provided for the production and transportation of timber without appropriate documents in the first case, and 5,000 GEL in case of repetition. After the amendments, such a repeated action will be directly assessed as a criminal offense.
According to her, the Forestry Agency conducts maintenance and sanitary felling, which aims to improve the condition of the forest. An important rule applies to the extraction of economically usable timber resources: do not extract more than what will hinder and damage the renewal of this natural resource.