საკემპინგე და საპიკნიკე ადგილები ადიგენის მუნიციპალიტეტში
ადიგენის მუნიციპალიტეტში, სოფელ მოხეში, პროექტის - „ტყის მდგრადი მართვა ადიგენის მუნიციპალიტეტში, ფაზა II“ ფარგლებში, ეკოტურისტული ინფრასტრუქტურა - საპიკნიკე და საკემპინგე ადგილი მოეწყო.
პროექტის ფინანსური მხარდამჭერია საქართველოში სლოვენიის რესპუბლიკის საერთაშორისო თანამშრომლობისა და განვითარების ცენტრი (CMSR). სლოვენიური პრაქტიკის გათვალისწინებით, სოფელ მოხეში მდებარე ჩანჩქერების კასკადს ახალი საფეხმავლო ბილიკიც დაემატა.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წელს, პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია კიდევ ორი სარეკრეაციო ინფრასტრუქტურის და ერთი საზაფხულო ბანაკის მოწყობა. პროექტი „ტყის მდგრადი მართვა ადიგენის მუნიციპალიტეტში“ სლოვენიის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით, მსოფლიო ბუნების ფონდის (WWF) კავკასიის პროგრამის და ზავიტა კონსალტინგის კონსორციუმის მიერ ხორციელდება.
„სლოვენიის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით, ადიგენის მუნიციპალიტეტში მნიშვნელოვანი პროექტი ხორციელდება. ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარება და ტყის მრავალმიზნობრივი გამოყენება სააგენტოს ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. მოსახლეობის საშეშე რესურსზე ხელმისაწვდომობის გამარტივების მიზნით, ასევე, ხანძარსაწინააღმდეგო პრევენციული ღონისძიებებისთვის, მიმდინარე წელს დაგეგმილია სლოვენიური პრაქტიკის გათვალისწინებით სატყეო გზების მოწყობა-რეაბილიტაციაც“, - აღნიშნა ეროვნული სატყეო სააგნეტოს უფროსმა კახა ცერცვაძემ.
აღნიშნული პროექტის ძირითადი მიზნები ადიგენის მუნიციპალიტეტში ტყეების მდგრადი მართვის გაძლიერებაა. პროექტის მთლიანი ბიუჯეტი 1,099,940 ევროს შეადგენს, სადაც ეროვნული სატყეო სააგენტოს კონტრიბუცია 551,500 ევროა, ხოლო 548,440 ევრო საგრანტო თანხა. ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლებთნ ერთად, ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Camping and picnic areas in Adigeni municipality
In the Adigeni municipality village Mokhi,  an eco-tourism infrastructure - a picnic and a camping site - was organized within the framework of the project - "Sustainable Forest Management in the Municipality of Adigeni, phase II".
The financial supporter of the project is the Center for International Cooperation and Development of the Republic of Slovenia (CMSR) in Georgia. Considering the Slovenian practice, a new footpath was added to the cascade of waterfalls in the village of Mokhi.
It should be noted that this year, within the framework of the project, two more recreational infrastructures and one summer camp are planned to be arranged. The "Sustainable Forest Management in Adigeni Municipality" project is implemented with the financial support of the Government of Slovenia, the Caucasus Program of the World Wildlife Fund (WWF), and the Zavita Consulting Consortium.
"With the financial support of the Slovenian government, an important project is being implemented in the municipality of Adigeni. The development of tourist infrastructure and forest multi-purpose use is one of the priority directions of the agency. To simplify the population's access to firewood resources, as well as for preventive measures against forest fires, this year it is planned to arrange and rehabilitate forest roads, taking into account the Slovenian practice", said the Head of the National Forestry Service Kakha Tsertsvadze.
The main goal of the mentioned project is to strengthen the sustainable management of forests in the Adigeni municipality. The project's total budget is 1,099,940 euros, where the contribution of the National Forestry Agency is 551,500 euros, and 548,440 euros is the grant amount. The event was attended by representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and representatives of local self-government.