ჩეხეთის რესპუბლიკაში სამუშაო ვიზიტი
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, ეროვნული სატყეო სააგენტოს წარმომადგენლებთან ერთად, ჩეხეთის რესპუბლიკაში სამუშაო ვიზიტით იმყოფება. ვიზიტის ფარგლებში, დელეგაციის წევრები ჩეხეთის რესპუბლიკის სახელმწიფოს სატყეო პოლიტიკას, ტყისა და დაცული ლანდშაფტების მართვის პრაქტიკას, ტყის განვითარების გეგმებს, ასევე „საქმიანი ეზოების“ ფუნქციონირებისა და შეშის წარმოების სისტემას გაეცნენ.
„საქართველოში სატყეო სექტორის რეფორმა აქტიურ ფაზაშია. ეროვნული სატყეო სააგენტო, ტყის მდგრადი პრინციპების გათვალისწინებით, ტყის მართვის ახალ მოდელზე გადადის. ტყის ახალი კოდექსის ეფექტიანი აღსრულების ხელშეწყობის, მოსახლეობისა და კერძო სექტორის მერქნულ რესურსზე ხელმისაწვდომობის გამარტივებისა და სატყეო მეურნეობის განვითარების მიზნით, მოწყობილია 54 „საქმიანი ეზო“, რასაც წელს კიდევ 16 დაემატება. რეფორმის წარმატებისთვის, ჩვენი პარტნიორი ქვეყნების გამოცდილების გაცნობა უდავოდ მნიშვნელოვანია“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძემ.
ვიზიტის ფარგლებში, დელეგაციის წევრები სატყეო აღჭურვილობის საერთაშორისო გამოფენაზე Silva Regina, ასევე, მსოფლიოში ცნობილ მორავიულ მღვიმეები იმყოფებოდნენ.
აღსანიშნავია, რომ ჩეხეთისა და ავსტრიის განვითარების სააგენტოების (CzDA/ADA) მიერ დაფინანსებული პროგრამის „არაგვის დაცული ლანდშაფტისა და ადგილობრივი თემების მდგრადი განვითარება“ ფარგლებში, საქართველოში მიმდინარეობს პროექტი „ტყის მდგრადი მართვის დანერგვა არაგვის დაცულ ლანდშაფტში“, რომელსაც ჩეხეთის ტყის მართვის ინსტიტუტი ახორციელებს.

Working visit to the Czech Republic
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Kakha Kakabadze, and representatives of the National Forestry Agency, are on a working visit to the Czech Republic. Within the framework of the visit, the delegation got acquainted with the state forestry policy of the Czech Republic, forest and protected landscape management practices, forest development plans, as well as the functioning of "business yards" and firewood production systems.
"Forestry sector reform in Georgia is in an active phase. The National Forestry Agency is adopting a new forest management model that gives priority to sustainability. To facilitate the effective enforcement of the new forest code, to provide access to wood resources for the population and the private sector, and to develop forestry, 54 "business yards" have been arranged, and 16 more will be added this year. For the success of the reform, getting to know the experience of our partner countries is undoubtedly important", - noted Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Kakha Kakabadze.
Within the framework of the visit, the delegation visited the international exhibition of forestry equipment in Silva Regina and visited the famous Moravian Karst protected areas.
It should be noted that within the framework of the program "Sustainable Development of the Aragvi Protected Landscape and Local Communities" funded by the Czech and Austrian development agencies (CzDA/ADA), the project "Introduction of Sustainable Forest Management in the protected Landscape of Aragvi" is being implemented in Georgia by the Czech Forest Management Institute.