5 ივნისი გარემოს დაცვის მსფოლიო დღეა
გარემოს დაცვის მსოფლიო დღის აღნიშვნის ფარგლებში, ეროვნული სატყეო სააგენტოს ინიციატივით, დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბულაჩაურში, სახელმწიფო ტყის ტერიტორიაზე დასუფთავების აქცია გაიმართა.
აქციაში მონაწილეობა, ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროს კახა ცერცვაძესთან ერთად, მსახიობებმა, სპორტსმენებმა, სამოქალაქო აქტივისტებმა და ჟურნალისტებმა მიიღეს. ღონისძიება მიზნად ისახავდა გარემოს შენარჩუნების, გაუმჯობესებისა და დაბინძურებისგან დაცვის აქტივობებში საზოგადოების ფართო ჩართვის მნიშვნელობის ხაზგასმას.
გარემოს დაცვის მსოფლიო დღე 1973 წლიდან, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ინიციატივით იმართება. 2023 წელს, გარემოს დაცვის მსოფლიო დღის მთავარი გზავნილი პლასტმასით დაბინძურების საკითხია - #BeatPlasticPollution (#არაპლასტმასითდაბინძურებას).
„წლევანდელი გარემოს დაცვის მსოფლიო დღეს მილიონობით ადამიანი ერთიანდება პლასტმასის წინააღმდეგ ბრძოლაში, რათა ერთიანი ძალებით შევამციროთ დაბინძურება. მნიშვნელოვანია თითოეულმა მოქალაქემ გამოიჩინოს სოციალური პასუხისმგებლობა, გაიაზროს პრობლემის სიმძიმე და საერთო ძალისხმევით ვიზრუნოთ ნარჩენების შემცირებაზე“, - აღნიშნა ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსმა, კახა ცერცვაძემ.
საზოგადოებისთვის ცნობილმა სახეებმა კიდევ ერთხელ მოუწოდეს მოსახლეობას, არ დატოვონ ნარჩენები ბუნებაში.

June 5 - Environmental Protection World Day
On the initiative of the National Forestry Agency, within the framework of World Environmental Protection Day, a cleaning action was held on the territory of the state forest in Bulachauri village of Dusheti municipality.
Actors, athletes, civil activists, and journalists took part in the action with the Head of the National Forestry Agency Kakha Tsertsvadze. The event highlighted the importance of community involvement in environmental conservation, improvement, and pollution prevention activities.
World Environmental Protection Day has been held since 1973 on the initiative of the United Nations. In 2023, the central message of World Environmental Protection Day is the issue of plastic pollution - #BeatPlasticPollution (#NoPlasticPollution).
"On this year's World Environmental Protection Day, millions of people are uniting in the fight against plastic so that we can work together to reduce pollution. It is important for each citizen to show social responsibility, to understand the severity of the problem, and to take care of waste reduction with common efforts", said the Head of the National Forestry Agency, Kakha Tsertsvadze.