კასპში საქმიანი ეზო მოეწყო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე კასპის მუნიციპალიტეტის „საქმიან ეზოში“ მიმდინარე სამუშაოებს ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროს კახა ცერცვაძესთან ერთად გაეცნო.
კახა კაკაბაძის განცხადებით, ხე-ტყის ორგანიზებული დამზადების სამუშაოები და მრავალმიზნობრივი ტყითსარგებლობის მდგრადი განვითარება უზრუნველყოფს, როგორც მოსახლეობისთვის სათბობი შეშის შეუფერხებლად მიწოდებას, ასევე, სოფლად დამატებითი სამუშაო ადგილების შექმნას, რაც შემოსავლების  ზრდის შესაძლებლობებაა.
„ეროვნული სატყეო სააგენტო ორგანიზებულად ახორციელებს ხე-ტყის დამზადებას, დახარისხებასა და დასაწყობებას „საქმიან ეზოებში“.  სოციალური ჭრის სრულად გაუქმება 2026 წლიდან იგეგმება. სააგენტოს დაწყებული აქვს მუშაობა ახალი სერვისების დანერგვაზე, რაც საშუალებას მისცემს მოსახლეობას, გამარტივებულად შეიძინოს სათბობი შეშა და ისარგებლოს ტრანსპორტირების მომსახურებით“, - აღნიშნა ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსმა, კახა ცერცვაძემ.
ეროვნული სატყეო სააგენტოს  ინიციატივით, ქვეყნის მასშტაბით, თითქმის ყველა რეგიონში  39 „საქმიანი ეზო“ ფუნქციონირებს, რაც უზრუნველყოფს  ტყესთან დაკავშირებული ყველა ინფორმაციისა და მომსახურების მიწოდების გამარტივებას. რაც შეეხება შიდა ქართლის რეგიონს,  „საქმიანი ეზოები” ხაშურში, გორში, ქარელსა და კასპშია მოწყობილი.

Business yard was arranged in Kaspi
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Kakha Kakabadze together with the Head of the National Forestry Agency Kakha Tsertsvadze visited the "business yard" of the Kaspi municipality.
According to Kakha Kakabadze, the organized production of timber and the sustainable development of multi-purpose forest use will ensure the unhindered supply of firewood for the population, as well as the creation of additional jobs in rural areas, which are opportunities for income growth.
"The National Forestry Agency organizes timber production, sorting and storing it in "business yards". Complete abolition of social cuts is planned from 2026. The agency has started to introduce new services, which support the population to obtain firewood easier and to use transportation services", - noted the Head of the National Forestry Agency, Kakha Tsertsvadze.
By the initiative of the National Forestry Agency, 39 "Business Yards" operate in all regions of the country, providing all information about the forest and facilitating services. As for Shida Kartli region, there are "business yards" in Khashuri, Gori, Kareli, and Kaspi.