2022 წლის ხე-ტყის უკანონო მოპოვება-ტრანსპორტირების სტატისტიკა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ეროვნული სატყეო სააგენტოს და გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, 2022 წელს,  ხე-ტყის უკანონო მოპოვება-ტრანსპორტირების 780 ფაქტი გამოავლინეს.  კანონდამრღვევებს 4098,997 კუბურ მეტრამდე მერქნული რესურსი ჩამოერთვათ. სამართალდარღვევები, რომლებიც შეიცავდა სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს,  შემდგომი რეაგირებისთვის, გადაგზავნილია შესაბამის  უწყებებში.
„ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის სფეროში ეფექტიანი სახელმწიფო კონტროლის განხორციელება, ასევე, ბუნებრივი რესურსებით უკანონო სარგებლობის პრევენცია, გამოვლენა და აღკვეთა სამინისტროს მთავარი პრიორიტეტია”, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, კახა კაკაბაძემ.
ქვეყნის მასშტაბით უკანონოდ მოპოვებული ხე-ტყე გადატანილია რეგიონების „საქმიან ეზოებში“, საიდანაც მათი რეალიზაცია ხდება.

2022 Illegal logging-transportation statistics
In 2022, employees of the National Forestry Agency and the Department of Environmental Supervision of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture revealed 780 illegal timber harvesting and transportation facts. Up to 4,098,997 cubic meters of wood resources were confiscated from lawbreakers. Violations that contained signs of criminal offenses were forwarded to the relevant agencies for further action.
"Implementation of effective state control in the field of natural resources use, as well as prevention, detection, and prevention of illegal use of natural resources is the main priority of the Ministry", - noted the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Kakha Kakabadze.
Illegally harvested timber throughout the country is transferred to the "business yards" of the regions, from where they are sold.