აზერბაიჯანის დელეგაციის წევრები ტყითსარგებლობის მოდელს გაეცნენ
აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს დელეგაციის წევრები, საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში,  ლისის „საქმიან ეზოში“ იმყოფებოდნენ.  დელეგაციის წევრებს საქართველოში მიმდინარე სატყეო რეფორმებსა და  ტყითსარგებლობის წესის შესახებ ინფორმაცია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, კახა კაკაბაძემ გააცნო.
„აზერბაიჯანელ კოლეგებს  ტყითსარგებლობის   მოდელი  გავაცანით. ვფიქრობთ, ქვეყნის მასშტაბით მოწყობილი  „საქმიანი ეზოების” ფუნქციონირება მნიშვნელოვნად შეამცირებს  ტყეზე უარყოფით ზეწოლას და, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, მოსახლეობას ექნება გამარტივებული წვდომა საშეშე მერქანზე”, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, კახა კაკაბაძემ.
აღსანიშნავია, რომ ახალი სატყეო კოდექსის მიღების შემდეგ, ინტენსიურად მიმდინარეობს სატყეო რეფორმა, რომლის ფარგლებში ე.წ. „საქმიანი ეზოები“ საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტშია მოწყობილი.  „საქმიანი ეზო“ უზრუნველყოფს მოსახლეობის მერქნული რესურსით მომარაგებას.  ქვეყნის მასშტაბით უკვე მოწყობილია  30  „საქმიანი ეზო”.  სამუშაოები მიმდინარეობს 9 „საქმიანი ეზოს“ მოწყობისთვის, რომელიც წლის ბოლომდე დასრულდება. ეროვნული სატყეო სააგენტოს ინიციატივით, 2023 წელს, დამატებით, 17 „საქმიანი ეზოს“ მოწყობა იგეგემება.  შედეგად, მერქნული რესურსის დამზადების მიზნით ტყითსარგებლობა გაცილებით ეფექტიანად განხორციელდება,  შემცირდება უკანონო ჭრები. სააგენტოს კიდევ უფრო მოდერნიზება და თანამედროვე ტექნიკით აღჭურვა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქმიანობის ეფექტიანი განხორციელებისთვის.
„ორ ქვეყანას შორის გარემოს დაცვის სფეროში სამომავლო თანამშრომლობის  პრიორიტეტულ  მიმართულებებს შორისაა ტყის მდგრადი მართვის გამოცდილების გაზიარება. ყველა ის რეფორმა, რომელიც სატყეო სექტორში ხორციელდება, ტყის მდგრადი მართვის ჩამოყალიბებას უწყობს ხელს. აზერბაიჯანშიც გვაქვს „საქმიანი ეზოს” მსგავსი მოდელი და თუ ჩვენი მეტყევეები ჩამოვლენ საქართველოში, გაეცნობიან აქაურ პრაქტიკას, რა თქმა უნდა, მნიშვნელოვანი იქნება მომავალი თანამშრომლობისთვის”, - აღნიშნა აზერბაიჯანის ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრმა, მუხთარ ბაბაევმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიზანია, სოციალური ჭრა სატყეო სააგენტოს ისეთმა სერვისებმა ჩაანაცვლოს, რომელიც უფრო მეტად კომფორტული იქნება  მერქნული რესურსით მოსარგებლეებისთვის.

Azerbaijan Delegation got acquainted with the model of forest use
The Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan delegation visited the "business yard" of Lisi in the Mtskheta-Mtianeti region within the framework of the visit to Georgia. Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Kakha Kakabadze informed the delegation about the ongoing forestry reforms and forest use rules.
"We introduced the model of forest use to our Azerbaijani colleagues. We think that the operation of the "business yards" arranged throughout the country will significantly reduce the negative pressure on the forest and, most importantly, the population will have easier access to firewood", - said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Kakha Kakabadze.
It should be noted, that after the adoption of the new Forest Code, the forestry reform is being intensively carried out, and within its framework, the so-called "business yards" are arranged in all municipalities of Georgia.
"Business yard" ensures the supply of wood resources to the population. 30 "business yards" have already been set up across the country. Work is underway for the arrangement of 9 "business yards" which will be completed by the end of the year. At the initiative of the National Forestry Agency, in 2023, 17 additional "business yards" will be arranged. As a result, the use of forests for wood resources production will be carried out more effectively, and illegal cutting will be reduced. Further modernization of the Agency and equipping it with modern equipment is essential for the effective implementation of activities.
"One of the priority directions of future cooperation between the two countries in the field of environmental protection is the sharing of experience in sustainable forest management. All the reforms implemented in the forestry sector contribute to the foundation of sustainable forest management. We also have a similar model of "business yard" in Azerbaijan, and if our foresters come to Georgia, they will get to know the practices here surely, it will be important for future cooperation", - said the Minister of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan, Mukhtar Babaev.
The goal of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is to replace social logging with such services of the Forestry Agency, which will be more convenient for wood resource users.