ანიმაციური ფილმი "ტყე ჩემი მეგობარია"
„ტყე ჩემი მეგობარია”- ანიმირებული მანგას პრემიერა  კინოთეატრ „ამირანში”  გაიმართა.  ადამიანსა და ბუნებას შორის ჰარმონიასა და მშვიდობაზეა  აგებული ახალი ანიმაციური ფილმის სიუჟეტი გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), იაპონიის საელჩოსა და ეროვნული სატყეო სააგენტოს მხარდაჭერით შეიქმნა.  ანიმაციის პრემიერას ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსის მოადგილე ნათია იორდანიშვილი,  UNDP-ის მუდმივი წარმომადგენელი საქართველოში ნიკ ბერესფორდი და იაპონიის ელჩი  საქართველოში, იმამურა აკირა ესწრებოდნენ.
ანიმაციური ფილმი „ტყე ჩემი მეგობარია“ აგებულია  კლასიკური იაპონური მანგას მოდელზე.  მასში მოთხრობილია ფანტასტიკური მძაფრსიუჟეტიანი ამბავი საკუთარი თავის ძიებაზე, ბრძოლასა და მეგობრობაზე. ანიმაცია ქართულმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ „დემოკრატიის ლაბორატორია“ გაეროს განვითარების პროგრამის დაკვეთით გადაიღო. ფილმი ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო კამპანიის ნაწილია, რომელიც ტყის დაცვასა და მდგრად მართვას ემსახურება.
„საქართველოს მთავრობა მნიშვნელოვან ნაბიჯებს დგამს ტყის მდგრადი მართვის მიმართულებით. გარემოსდაცვითი ცნობიერება და განათლება ამ საქმიანობის მნიშვნელოვანი ნაწილია. ადამიანებს უნდა ჰქონდეთ შესაძლებლობა, იმსჯელონ გარემოსდაცვით საკითხებზე და თავად ჩაერთონ პრობლემების მოგვარებაში“, - აღნიშნა ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსის მოადგილემ ნათია იორდანიშვილმა.
„იაპონიაში მანგა ყველა ასაკის ადამიანს უყვარს. მოხარული ვარ, რომ ჩვენი კულტურის ეს უნიკალური ნაწილი საქართველოს ტყეების დაცვის, ემისიების შემცირებისა და კლიმატის ცვლილების შერბილების საქმეს წაადგება“, - განაცხადა იაპონიის ელჩმა საქართველოში, იმამურა აკირამ.
„მსოფლიოს ისე ვერ შევცვლით, თუ ჯერ საკუთარი თავი არ შევცვალეთ. ეს რთული გზა იმის გაცნობიერებით იწყება, თუ როგორ უნდა მივიდეთ უცოდინრობიდან ცნობიერებამდე, ბუნების დაუფიქრებელი ექსპლოატაციიდან ბუნებრივი რესურსების მდგრად გამოყენებამდე, კლიმატის ცვლილების კატასტროფიდან მწვანე და უსაფრთხო მომავლამდე. UNDP ხელს უწყობს კლიმატგონივრული განვითარების ამ საბაზისო პრინციპების გავრცელებასა და განხორციელებას. მოხარულები ვართ, რომ ამ საქმეში სხვადასხვა პარტნიორსა და მხარდამჭერთან ვთანამშრომლობთ, მათ შორის, იაპონიასთან, რათა ჩვენი სათქმელი მთელ საქართველოს გავაგებინოთ“, - აღნიშნა ნიკ ბერესფორდმა, UNDP-ის მუდმივმა წარმომადგენელმა საქართველოში. პირველი ჩვენების შემდეგ, მანგა საქართველოს სოფლებში გაემგზავრება, სადაც სკოლის მოსწავლეებისა და ახალგაზრდობისთვის კინოჩვენება და დისკუსიები გაიმართება.

The animated film "Forest is my friend"
The animated manga "The forest is my friend" premiere was held in the "Amiran" cinema. The story of a new animated film based on harmony and peace between man and nature was created with the support of the United Nations Development Program (UNDP), the Japanese Embassy, and the National Forestry Agency. The premiere of the animation was attended by Natia Iordanishvili, the Deputy Head of the National Forestry Agency, Nick Beresford, the Resident Representative of UNDP in Georgia, and Imamura Akira, the  Ambassador of Japan to Georgia.
The animated film "Forest is my friend" is based on the classic Japanese manga model. It tells an incredibly intense story of self-discovery, struggle, and friendship. The animation was filmed by the Georgian non-governmental organization "Laboratory of Democracy" on the arrangement of the United Nations Development Program. The film is part of a large-scale information campaign for forest protection and sustainable management.
"The Government of Georgia is taking important steps in the direction of sustainable forest management. Environmental awareness and education are important parts of this activity. People should have the opportunity to discuss environmental issues and get involved in solving problems themselves," said Natia Iordanishvili, Deputy Head of the National Forestry Agency.
"In Japan, manga is loved by people of all ages. I am glad that this unique part of our culture will contribute to the protection of Georgian forests, reduction of emissions, and mitigation of climate change", said the Ambassador of Japan to Georgia, Imamura Akira.
"We can't change the world if we don't change ourselves first. This difficult path begins with understanding how to move from ignorance to awareness, from reckless exploitation of nature to sustainable use of natural resources, and from the catastrophe of climate change to a green and secure future. UNDP promotes the dissemination and implementation of these basic principles of climate-smart development. We are happy to cooperate with various partners and supporters in this matter, including Japan, in order to make our message known to the whole of Georgia," said Nick Beresford, UNDP's Resident Representative in Georgia. After the first screening, the manga will travel to the villages of Georgia, where film screenings and discussions will be held for schoolchildren and youth.