სატყეო-სამეურნეო გზების აღდგენა სამცხე-ჯავახეთში
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ეროვნული სატყეო სააგენტო, სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში, სოფელ სვირში, 9 კილომეტრამდე მონაკვეთზე ტყეკაფებამდე მისასვლელი სატყეო-სამეურნეო გზების აღდგენით სამუშაოებს ახორციელებს.
„ეროვნული სატყეო სააგენტო სატყეო-სამეურნეო გზების რეაბილიტაციას მთელი ქვეყნის მასშტაბით ახორციელებს. ტყეკაფებამდე მისასვლელი სატყეო-სამეურნეო გზების აღდგენა, ერთი მხრივ, მოსახლეობას გაუადვილებს ტყეკაფებიდან საშეშე მერქანის გამოტანას, მეორე მხრივ, კი, ხელს შეუწყობს ხანძარსაწინააღმდეგო ღონისძიებების ჩატარებას და ტყის მოვლა-აღდგენის სამუშაოებს. შედეგად, გაუმჯობესდება ტყეების ეკოლოგიური მდგომარეობა და ხანძრებთან ბრძოლის ღონისძიებების ეფექტიანობა“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, კახა კაკაბაძემ.
სატყეო-სამეურნეო გზების რეაბილიტაციის პარალელურად, ეროვნული სატყეო სააგენტო ხე-ტყის დამზადების, დახარისხებისა და „საქმიან ეზოებში“ დასაწყობების სამუშაოებს ატარებს. თითქმის ყველა რეგიონში ჯამში 40 „საქმიანი ეზოა“ მოწყობილი, საიდანაც მოსახლეობას შეუძლიათ მათთვის სასურველ პერიოდში შეიძინოს საშეშე მერქანი.

Restoration of forestry roads in Samtskhe-Javakheti
The National Forestry Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, in the Samtskhe-Javakheti region village of Sviri, is carrying out works on the restoration of up to 9 kilometers of forestry roads leading to the logging site.
"The National Forestry Agency is rehabilitating forestry roads throughout the country. The restoration of the forestry roads leading to the forests will, on the one hand, make it easier for the population to get firewood from the forests and, on the other hand, it will contribute to the implementation of fire prevention measures and forest maintenance and restoration works. As a result, the ecological condition of forests and the effectiveness of measures to fight against fires will improve", said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Kakha Kakabadze.
In parallel with the rehabilitation of forestry and agricultural roads, the National Forestry Agency carries out the works of timber production, sorting, and storage in "business yards". A total of 40 "business yards" have been set up in almost all regions, where residents can purchase firewood at any suitable time.