სამცხე-ჯავახეთში მავნებლების წინააღმდეგ ბრძოლის ღონისძიებები
სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში, მავნებელი მწერის - მბეჭდავი ქერქიჭამიას წინააღმდეგ ბრძოლის ღონისძიებები გრძელდება. 2022 წლის გაზაფხულზე, ეროვნულმა სატყეო სააგენტომ, სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში  (ბორჯომი, ბაკურიანი, ახალციხე, ადიგენი, ასპინძა),   3 000-მდე ფერომონიანი მწერმჭერი განათავსა. ფერომონების საშუალებით მავნებლის რაოდენობის კონტროლი და  დაჭერილი მწერების  განადგურება ხდება.  2021 წლის მონიტორინგის შედეგებზე დაყრდნობით, მავნე მწერის გამრავლება და ნაძვნარის ხმობის ინტენსივობა მკვეთრად  შემცირებულია. ხმელი და დაავადებული ხეების ფართობიდან გამოტანა სანიტარიული ჭრების საშუალებით ხორციელდება.
მბეჭდავი ქერქიჭამია -  მავნე მწერი სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში გასული საუკუნის 50-იანი წლებიდან გავრცელდა და დიდი ზიანი მოუტანა ნაძვნარ კორომებს. ბრძოლის ღონისძიებებს ეროვნული სატყეო სააგენტო 26 000 ჰა ფართობზე 2013 წლიდან ახორციელებს. 2013-2022 წლებში, ჯამში დაჭერილი და განადგურებულია   26   მილიონამდე   ქერქიჭამია.
ეროვნული სატყეო სააგენტოს ტყის მოვლა-აღდგენის დეპარტამენტის უფროსის გიორგი ხაბეიშვილის განცხადებით, ბორჯომის პლატო მავნებლით ყველაზე დაზიანებულ ადგილს წარმოადგენდა.
„ტერიტორიის დასახლებულ პუნქტთან სიახლოვის გამო, პლატო ძირითადი სარეკრეაციო ზონაა და მნიშვნელოვანია მისი გადარჩენა როგორც ეკოლოგიური მდგომარეობის, ასევე რეგიონის ტურისტული პოტენციალის შენარჩუნების და გაუმჯობესების მიზნით“, - განაცხადა გიორგი ხაბეიშვილმა.
რეგულარული მონიტორინგის შედეგების საფუძველზე, სატყეო სააგენტო ტყის მოვლისა და აღდგენის კომპლექსური ღონისძიებების განხორციელებას გეგმავს.

Measures against pests in Samtskhe-Javakheti
Measures are taken to combat the pest - Bark beetle in Samtskhe-Javakheti. In spring of 2022, the National Forestry Agency placed up to 3,000 pheromone traps in the Samtskhe-Javakheti region (Borjomi, Bakuriani, Akhaltsikhe, Adigeni, Aspindza). Pheromone traps control the number of pests and destroy trapped insects.
Based on the 2021 monitoring results, pest reproduction and spruce wilting intensity has drastically reduced. Removal of dried and diseased trees from the area is carried out through sanitary felling.
Bark beetle - is a pest that has spread in the Samtskhe-Javakheti region since the 1950s and has caused severe damage to spruce groves. Control measures have been carried out by the National Forestry Agency on an area of ​​26,000 hectares, since 2013. From 2013 to 2022 a total of 26 million pests were caught and destroyed.
According to Giorgi Khabeishvili, Head of the Forest Maintenance and Restoration Department of the National Forestry Agency, the Borjomi Plateau was the most damaged by pests area.
"Due to proximity to the settlement, the Plateau is a major recreational area, and it is important to save it to maintain and improve the ecological condition, as well as the tourism potential of the region," - said Giorgi Khabeishvili.
Based on the results of regular monitoring, the Forestry Agency plans to implement raft measures for forest care and restoration.