უკანონოდ მოპოვებული და ჩამორთმეული ხე-ტყის რეალიზაციიას ეროვნული სატყეო სააგენტო განახორციელებს
ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში და სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში განხორციელებული ცვლილებებით  უკანონო ხე-ტყის დაუყოვნებლივი განკარგვის წესი განისაზღვრა.
ცვლილებების თანახმად, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმის შემდგენი ორგანო ვალდებულია, სახელმწიფო ტყისა და დაცული ტერიტორიის საზღვრებში, სახელმწიფო საკუთრებაში ან მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციულ საზღვრებში არსებულ ტერიტორიაზე (გარდა მუნიციპალიტეტის ან კერძო საკუთრებაში არსებული ტერიტორიისა) აღმოჩენილი ან დროებით ჩამორთმეული უკანონოდ მოპოვებული მერქნიანი მცენარე (ხე-ტყე, მერქნიანი ხე-მცენარე, მერქნიანი მწვანე ნარგავი), დაუყოვნებლივი გასხვისების მიზნით გადასცეს ეროვნულ სატყეო სააგენტოს, ხოლო აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე - აჭარის სატყეო სააგენტოს.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში  განხორციელებული ცვლილების შესაბამისად, ზემოაღნიშნული გარემოებების შემთხვევაში, პროკურორი უფლებამოსილია მოითხოვოს ამ ნივთიერი მტკიცებულების (მერქნიანი მცენარის) გასხვისების მიზნით ეროვნული სატყეო სააგენტოსთვის, ხოლო აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე - აჭარის სატყეო სააგენტოსთვის გადაცემა.
ჩამორთმეული უკანონო ხე-ტყის მოცულობა, ყოველწლიურად, საშუალოდ, 5 ათას კუბურ მეტრს შეადგენს. მათგან დაახლოებით 3 500 კუბური მეტრი მოცულობის ხე-ტყის განკარგვა ვერ ხერხდებოდა. ახალი კანონმდებლობა უკანონო ხე-ტყის დაუყოვნებლივი განკარგვის წესს განსაზღვრავს, რაც აღნიშნულ პრობლემას საბოლოოდ გადაჭრის.
ცვლილების  განხორციელებამდე, ჩამორთმეული ხე-ტყის სახელმწიფოს მიერ რეალიზება ვერ ხერხდებოდა შესაბამის საქმეზე სასამართლოს გადაწყვეტილების კანონიერ ძალაში შესვლამდე, რაც ამ რესურსს გამოუსადეგარს ხდიდა, რადგან დაკარგული ჰქონდა სასაქონლო ღირებულება; მისი დიდი ნაწილის რეალიზება ან საერთოდ ვეღარ ხდებოდა, ან ხდებოდა გაცილებით დაბალ ფასში.

Illegally harvested and confiscated timber will be sold by the National Forestry Agency
Amendments to the Code of Administrative Offenses and the Code of Criminal Procedure set out the rules for the immediate disposal of illegally harvested timber.
According to the amendments, the body, which compiles the administrative violation report on found or temporarily confiscated illegally harvested timber within the state forest and protected area, on the territory owned by the state, or within the administrative boundaries of the municipality (except for the municipally or privately owned territory), is obliged to hand over for immediate realization to the National Forestry Agency and on the territory of the Autonomous Republic of Adjara - to the Adjara Forestry Agency.
In accordance with the amendment to the Criminal Procedure Code, in the above circumstances, the prosecutor is entitled to request the transfer of this material evidence (woody plant) to the National Forestry Agency, and in the territory of the Autonomous Republic of Adjara - to the Adjara Forestry Agency.
The volume of confiscated illegal timber averages 5,000 cubic meters per year. About 3,500 cubic meters of this timber could not be managed. The new legislation sets out the rules for the immediate realization of illegal timber, which will ultimately solve this problem.
Prior to the made changes, the confiscated timber could not be sold by the state until the court decision on the case came into force, which made this resource unusable because for this time it lose its commodity value; much of it could not be sold at all, or at a much lower price.