თბილისში მერქნული რესურსების მართვის ელექტრონული სისტემის პროგრამის პრეზენტაცია გაიმართა
პროექტის  „მდგრადი სატყეო საქმიანობის გაძლიერება საქართველოში - Timbeter-ის ინოვაციური ხე-ტყის საზომი ტექნოლოგიის განხორციელება“ ფარგლებში გამართულ სამუშაო შეხვედრაზე, მონაწილეებმა მერქნული რესურსების მართვის ელექტრონული სისტემის დანერგვის მნიშვნელობაზე იმსჯელეს.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე და  ესტონეთის რესპუბლიკის ელჩი საქართველოში რიინა კალიურანდი ესწრებოდნენ.
პროექტი  ესტონურმა კომპანიამ  „თიმბეთერი”,  ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური და საქართველოს გარემოსდაცვითი ორგანიზაციის Geo ტექნიკური მხარდაჭერით განახორციელა.
პროექტის ფარგლებში, სატესტო სამუშაოები საქმიან ეზოებსა და  სახელმწიფო ტყის ტერიტორიაზე  მიმდინარეობდა,   რომელშიც სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად, ჩართულები იყვნენ ეროვნული სატყეო სააგენტოსა და გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის თანამშრომლები.
„ჩვენთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანია  ტყესთან დაკავშირებული ზუსტი ინფორმაციის შეგროვება და მათი ერთიან სისტემაში თავმოყრა. ხე-ტყის აღრიცხვის ელექტრონული სისტემის ესტონური მოდელი დაეხმარება ტყის მართვისა და ზედამხედველობის ორგანოებს ტყითსარგებლობასა და ტყის დაცვის სფეროში სახელმწიფო კონტროლი ეფექტიანად განახორციელონ“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ.
„მინდა მადლობა გადავუხადო ქართულ მხარეს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ღიაობისთვის და ესტონური ტექნოლოგიების არჩევისთვის საქართველოს ტყეების განვითარებაში. იმედს გამოვთქვამ, ასეთი წარმატებული დასაწყისით გავაგრძელებთ მომავალ თანამშრომლობას“, - განაცხადა რიინა კალიურანდმა.
შეხვედრას ესტონეთის საელჩოს, კომპანიის „თიმბეთერი”, ეროვნული სატყეო სააგენტოს, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტისა და  დაცული ტერიტორიების სააგენტოს  წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The presentation of the electronic timber resource management system program was held in Tbilisi
"Strengthening Sustainable Forestry in Georgia - Implementation of Timbeter Innovative Timber Technology", the participants discussed the importance of the introduction of an electronic timber management system.
The meeting was attended by Deputy Minister of Environment and Agriculture Yuri Nozadze and Ambassador of the Republic of Estonia to Georgia Reina Kalyurand.
The project was implemented by the Estonian company "Timbeter" with the financial support of the Estonian Ministry of Foreign Affairs and technical support of Geo the Georgian Environmental Organization.
Under the project, test works were carried out on business yards and in the state forest area, in which representatives of the Ministry, staff of the National Forestry Agency, and the Department of Environmental Supervision were involved.
"It is critical for us to gather accurate information about the forest and bring it together in a unified system. The Estonian model of the electronic timber registration system will help the forest management and supervision bodies to exercise effective state control in the field of forest use and forest protection, ”- said Yuri Nozadze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture.
"I would like to thank the Georgian side for the openness of the Ministry of Environmental protection and Agriculture, and the choice of Estonian technologies in the development of Georgian forests. I hope we will continue our future cooperation with such a successful start," - Riina Kaliorand said.
The meeting was attended by representatives of the Embassy of Estonia, the company "Timbeter", the National Forestry Agency, the Department of Environmental Supervision, and the Agency for Protected Areas.