ტყის ინვენტარიზაციის სამუშაოები ამბროლაურში
ეროვნული  სატყეო სააგენტო, ქვეყნის მასშტაბით ინვენტარიზაციის სამუშაოებს აგრძელებს. ამბროლაურის სატყეო უბანზე  სამუშაოები 81 000 ჰა ფართობზე მიმდინარეობს და  2022 წელს დასრულდება. ტყის ინვენტარიზაცია ტყის მდგრადი მართვისა და ყველა სახის სატყეო სამეურნეო ღონისძიების დაგეგმვის საფუძველს წარმოადგენს და მისი სარევიზიო პერიოდი 10 წელია. აღსანიშნავია, რომ საქართველოში ტყის ინვენტარიზაცია  90-ნი წლების შემდეგ არ განხორციელებულა. პროცესის აღდგენა ეროვნულმა სატყეო სააგენტომ 2013 წლიდან დაიწყო. დღეისათვის, ტყეების რაოდენობრივი და ხარისხობრივი მაჩვენებლების შესახებ განახლებულია ინფორმაცია სააგენტოს მართვას დაქვემდებარებული 361 433  ჰა ფართობისთვის და მომზადებულია ტყის მართვის გეგმები მომავალი 10 წლიანი პერიოდისთვის.
ტყის ინვენტარიზაციის საველე სამუშაოებს და ტყის მართვის გეგმების შემუშავებას მეტყევე სპეციალისტები, ე.წ. ტაქსატორები ახორციელებენ. უკვე მრავალი წელია, საქართველოში ტაქსატორების დეფიციტია.  სწორედ ამიტომ, 2019 წელს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სატყეო სააგენტოს ინიციატივით, სპეციალური სტაჟირების პროგრამა ამოქმედდა. პროგრამის ფარგლებში, 2019-2021 წლებში, გადამზადდა სატყეო განათლების მქონე 45 ახალგაზრდა, რომლებიც  ტყის ინვენტარიზაციის სამუშაოებზე დასაქმდნენ.

Forest invention works in Ambrolauri
The National Forestry Agency continues inventory work across the country. Inventory works on the Ambrolauri forest site are underway on an area of ​​81,000 hectares and will be completed in 2022. Forest inventory is the basis for sustainable forest management and planning of all types of forestry activities. Its audit period is 10 years. It should be noted that the forest inventory in Georgia was not carried out after the 90th. The process was restored by the National Forestry Agency in 2013. To date, information on the quantitative and qualitative indicators of forests has been updated for the 361,433 hectares under the Agency responsibility, and forest management plans have been prepared for the next 10 years.
Forest inventory fieldworks and the development of forest management plans are carried out by forest specialists, so-called taksators. There has been a shortage of taksators in Georgia for many years. That is why, in 2019, at the initiative of the Forestry Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, a special internship program was launched. Under the program, in 2019-2021, 45 young people with forest education were trained to be employed in forest inventory works.