ზესტაფონის მუნიციპალიტეტში წაბლნარი კორომების მდგომარეობის მონიტორინგი მიმდინარეობს
იმერეთის რეგიონში, ზესტაფონის მუნიციპალიტეტში, წაბლნარში სოკოვანი დაავადების - წაბლის ქერქის კიბოს მიერ დაზიანებული კორომების მდგომარეობის მონიტორინგი მიმდინარეობს. დაავადების წინააღმდეგ ბიოლოგიური ბრძოლის მეთოდის გამოყენების პირველადი შეფასებით, საცდელ ფართობებზე დადებითი დინამიკა შეიმჩნევა.
„საქართველოში წაბლის ხმობის შემთხვევები ჯერ კიდევ მე-19 საუკუნის ბოლოს გამოვლინდა, განსაკუთრებით, დასავლეთ საქართველოში. ხმობა გამოწვეულია წაბლის ქერქის კიბოს სახელით ცნობილი სოკოვანი დაავადებით, რასაც ახლო წარსულში დაემატა ახალი მავნებელი მწერი - წაბლის მეგალე. დაავადების წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო გამოცდილებით, დღეისათვის ყველაზე გავრცელებულ პრაქტიკად სანიტარიული ჭრები და დაავადების ბიოლოგიური კონტროლის მექანიზმები ითვლება“, - აღნიშნა ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსმა, ბესიკ ამირანაშვილმა.
წაბლის ქერქის კიბო საქართველოს ყველა რეგიონშია დაფიქსირებული, თუმცა დაავადება განსაკუთრებით ინტენსიურად დასავლეთ საქართველოში გვხვდება. ეროვნული სატყეო სააგენტოს ინიციატივით, სანიტარიულ ჭრებთან ერთად, დაავადების წინააღმდეგ ბიოლოგიური ბრძოლის მეთოდის გამოცდა სოფელ ბოსლევში, სატყეო პათოლოგიური კვლევების საფუძველზე, ეროვნული და საერთაშორისო ექსპერტების ჩართულობით განხორციელდა. აღნიშნული მეთოდი წაბლის ქერქის კიბოს წინააღმდეგ ბრძოლის ერთ-ერთ ყველაზე აპრობირებულ მიდგომას წარმოადგენს.
ამ ეტაპზე ჰიპოვირულენტური შტამები წაბლნარ კორომებში წინასწარ მომზადებულ საცდელ ფართობებზეა შეტანილი. პირველადი შეფასებით, შეიმჩნევა დადებითი დინამიკა, თუმცა მეთოდის ეფექტიანობის საბოლოო შეფასებისთვის საჭიროა პროცესზე ხანგრძლივი და მუდმივი დაკვირვება.
წაბლის კორომებისთვის გამოწვევას, დაავადების გარდა, 2022 წლიდან ახალი ინვაზიური მავნებელი მწერი - წაბლის მეგალე წარმოადგენს. ვინაიდან აღნიშნული მავნებლის წინააღმდეგ მეცნიერულად დასაბუთებული, სწრაფი და ეფექტიანი ბრძოლის მეთოდი დღეისათვის ცნობილი არ არის, ეროვნული სატყეო სააგენტო აქტიურად თანამშრომლობს ამ მიმართულებით მსგავსი გამოწვევისა და გამოცდილების მქონე ქვეყნებთან, მათ შორის, თურქეთის რესპუბლიკასთან.
ეროვნული სატყეო სააგენტო წაბლნარი კორომების მდგომარეობას მუდმივად აკვირდება და შესაბამისი ღონისძიებების განხორციელებას დაავადებისა და ინვაზიური მავნებლის გავრცელების პრევენციისა და ტყის ეკოსისტემების დაცვის მიზნით აგრძელებს.

Monitoring of Chestnut Stands Underway in Zestafoni Municipality
In the Zestafoni Municipality of the Imereti region, monitoring is underway in chestnut stands affected by chestnut blight, a fungal disease. Based on the initial evaluation of the biological control method used against the disease, positive dynamics have been observed in the test plots.
"Cases of chestnut blight in Georgia were identified as early as the late 19th century, particularly in Western Georgia. The dieback is caused by a fungal disease known as chestnut blight, which was recently compounded by a new invasive pest, the chestnut gall wasp. According to international experience, the most widespread practices today for combating the disease are sanitary cutting and biological control mechanisms," stated Besik Amiranashvili, Head of the National Forestry Agency.
Chestnut blight has been recorded in all regions of Georgia, though it is particularly prevalent in Western Georgia. On the initiative of the National Forestry Agency, alongside sanitary cutting, the trial of a biological control method was conducted in the village of Boslevi based on forest pathological research, involving both national and international experts. This method is one of the most proven approaches to combating chestnut blight.
At this stage, hypovirulent strains have been introduced into pre-prepared test plots within the chestnut stands. Initial evaluations indicate positive dynamics; however, long-term and continuous observation is required to fully assess the method's effectiveness.
In addition to the disease, chestnut stands have faced a challenge since 2022 from a new invasive insect pest, the chestnut gall wasp. Since a scientifically proven, rapid, and effective control method for this pest is currently unknown, the National Forestry Agency actively collaborates with countries facing similar challenges and experience, including the Republic of Turkey.
The National Forestry Agency continuously monitors the condition of chestnut stands and proceeds with appropriate measures to prevent the spread of the disease and invasive pests, as well as to protect forest ecosystems.