იმერეთის რეგიონში ტყის აღდგენის ღონისძიებები
ეროვნული სატყეო სააგენტო იმერეთის რეგიონში ტყის აღდგენის ღონისძიებებს აგრძელებს. მიმდინარე წელს, სოფელ აჯამეთის მიმდებარე ტერიტორიაზე ტყის აღდგენის პროექტი დამატებით 94 ჰექტარამდე ფართობზე განხორციელდება, რაც ბუნებრივი განახლების ხელშეწყობის ღონისძიებებსაც მოიცავს. პროექტის მიმდინარეობას ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსი ბესიკ ამირანაშვილი ადგილზე გაეცნო.
„იმერეთის მუხნარის ტყის მასივები არა მხოლოდ ბიომრავალფეროვნების თვალსაზრისითაა ღირებული, არამედ ადგილობრივი მოსახლეობისთვისაც მნიშვნელოვან სარეკრეაციო სივრცეს წარმოადგენს. შესაბამისად, ეროვნული სატყეო სააგენტო ახორციელებს ღონისძიებებს, რომლებიც ტყის აღდგენასა და მისი პოტენციალის სრულად გამოყენებას შეუწყობს ხელს. უკვე თვალსაჩინოა ბუნებრივი განახლების დადებითი შედეგები, ხოლო პროცესის ეფექტიანად წარმართვის მიზნით ჩვენი სპეციალისტები ტერიტორიის მუდმივ მონიტორინგს ახორციელებენ“, - აღნიშნა ბესიკ ამირანაშვილმა.
სოფელ აჯამეთის მიმდებარე ტერიტორია და „ქუთაისის მუხნარი“, სადაც „წითელი ნუსხით“ დაცული იმერული მუხისა და ძელქვას სახეობები გვხვდება, ათწლეულების განმავლობაში უკანონო ჭრებისა და დაბინძურების შედეგად მნიშვნელოვნად დაზიანდა.
„ქუთაისის მუხნარში“ ტყის აღდგენის ღონისძიებები 2018 წლიდან მიმდინარეობს. სანიტარიული ჭრების პარალელურად განხორციელდა როგორც ტყის ხელოვნური გაშენება, ისე ბუნებრივი განახლების ხელშეწყობის ღონისძიებები.
დღეისათვის, ტყის აღდგენის ღონისძიებები 311.4 ჰექტარ ფართობს მოიცავს. დარგულია 9 500-მდე ფოთლოვანი სახეობის ნერგი, მათ შორის „წითელი ნუსხით“ დაცული იმერული მუხა. ასევე, სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მოწყობის ფარგლებში, დატბორილ ტერიტორიაზე სადრენაჟე სამუშაოები ჩატარდა.

Forest Restoration activities in the Imereti Region
The National Forestry Agency is continuing forest restoration activities in the Imereti region. This year, an additional forest restoration project will be implemented over nearly 94 hectares adjacent to the village of Ajameti, which also includes measures to facilitate natural regeneration. Besik Amiranashvili, Head of the National Forestry Agency, visited the site to inspect the progress of the project.
'The oak forest stands of Imereti are not only valuable in terms of biodiversity, but also serve as an important recreational space for the local population. Accordingly, the National Forestry Agency is implementing measures that will promote forest restoration and the full utilization of its potential. The positive results of natural regeneration are already evident, and our specialists conduct continuous monitoring of the territory to ensure the efficiency of the process,' stated Besik Amiranashvili.
The area adjacent to Ajameti village and the "Kutaisis Mukhnari", which feature species protected by the Red List such as the Imeretian Oak and Caucasian Zelkova, were significantly degraded over decades due to illegal logging and pollution.
Forest restoration measures in the 'Kutaisi Oak Grove' have been ongoing since 2018. Alongside sanitary cutting, both artificial reforestation and measures to support natural regeneration have been carried out. To date, forest restoration activities cover an area of 311.4 hectares. Nearly 9,500 seedlings of broadleaf species have been planted, including the Red List-protected Imeretian Oak. Furthermore, as part of the drainage infrastructure development, land reclamation/drainage works were conducted in the flooded areas.