ხე-ტყის უკანონო მოპოვების ფაქტი ლენტეხის მუნიციპალიტეტში
რაჭა ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთის სატყეო სამსახურის თანამშრომლებმა, ლენტეხის მუნიციპალიტეტში ხე-ტყის უკანონო მოპოვების ფაქტი გამოავლინეს.  სამართალდამრღვევმა, წიწვოვანი სახეობის 6 კუბურ მეტრამდე სამასალე მერქნის  წარმოშობის დოკუმენტაცია გააყალბა (სპეციალური ფირნიში გამოიყენა განმეორებით) ხოლო, შემდეგ რეგისტრირებული სახერხი საამქროს ტერიტორიაზე დაასაწყობა.  მიმდინარეობს გარემოზე მიყენებული ზიანის დაანგარიშება ხოლო, უკანონოდ მოპოვებული სამასალე მერქანი შემდგომი განკარგვის მიზნით,  გადატანილია ლენტეხის საქმიან ეზოში. ვინაიდან საქმე შეიცავს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს, მასალები შემდგომი რეაგირების მიზნით, გადაგზავნილია შესაბამის საგამოძიებო უწყებაში.
„სატყეო რეფორმის ძირითადი მიზანია ტყის მონიტორინგისა და კონტროლის გაძლიერება, რომლის  ეფექტიანად განხორციელებისთვის, ეროვნული სატყეო სააგენტო სრულადაა აღჭურვილი თანამედროვე ტექნოლოგიური    საშუალებებით.  ასევე, რეფორმის ფარგლებში  სააგენტოს 401 ახალი თანამშრომელი დაემატება, რომლებიც კონკრეტულ სამცველოებზე უსაფრთხოებასა და წესრიგს გააკონტროლებენ.  ყველა ეს ნაბიჯი მიმართულია იმისკენ, რომ  მაქსიმალურად შევამციროთ ხე-ტყის უკანონო მოპოვების ფაქტები“ - აღნიშნა ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსმა, ბესიკ ამირანაშვილმა.

Employees of the Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Forestry Service detected a case of illegal logging in the Lentekhi municipality. The offender falsified the origin documentation for up to 6 cubic meters of coniferous timber (by reusing a special forestry tag) and subsequently stored it on the premises of a registered sawmill. The environmental damage is currently being assessed, and the illegally obtained timber has been transferred to the Lentekhi business yard for further disposal. Since the case shows signs of a criminal offense, the materials have been forwarded to the relevant investigative agency for further action.
'The primary goal of the forestry reform is to strengthen forest monitoring and control. To implement this effectively, the National Forestry Agency is fully equipped with modern technological means. Furthermore, within the scope of the reform, the agency will add 401 new employees who will monitor safety and order across specific forest beats. All of these steps are aimed at minimizing cases of illegal logging to the greatest extent possible,' stated Besik Amiranashvili, Head of the National Forestry Agency