ტყის აღდგენის პროექტი გურიის რეგიონში
ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსი ბესიკ ამირანაშვილი გურიის რეგიონში ტყის აღდგენის მასშტაბურ პროექტს ადგილზე გაეცნო. ოზურგეთი-ლანჩხუთის სატყეო უბანზე კომპლექსური პროექტი 18 ჰექტარ ფართობზე განხორციელდა. ბუნებრივი განახლების ხელშეწყობის ღონისძიებებთან ერთად, ტერიტორიაზე 15 000-მდე წითელი ნუსხით დაცული იმერული და წაბლფოთოლა მუხის ასევე, ნეკერჩხლისა და აკაციის სახეობის ნერგები დაირგო.
ეროვნული სატყეო სააგენტოს მიერ, ტყის აღდგენა-გაშენების ფართობი სპეციალური შესწავლის საფუძველზე შეირჩა, რაც ეკოლოგიური თვალსაზრისით უზრუნველყოფს მარეგულირებელი ეკოსისტემური სერვისების გაძლერებას ნიადაგის დაცვის თვალსაზრისით.
„ტყის აღდგენის ღონისძიებების მასშტაბების ყოველწლიური ზრდა სატყეო რეფორმის ერთერთი ძირითადი კომპონენტია. ჩვენ გვაქვს ტყის აღდგენა-გაშენების გრძელვადიანი გეგმა, რომლის თანახმადაც 2026 წელს ეროვნული სატყეო სააგენტო ღონისძიებებს ქვეყნის 9 რეგიონში, 2600 ჰა-მდე ფართობზე განახორციელებს. ხოლო, 2036 წლისთვის ტყის აღდგენის ღონისძიებები ჯამში 51 000 ჰა-მდე ფართობზე იქნება განხორციელებული“ - აღნიშნა ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსმა, ბესიკ ამირანაშილმა.

Forest restoration project in the Guria Region
Besik Amiranashvili, Head of the National Forestry Agency, personally reviewed a large-scale forest restoration project in the Guria region. The comprehensive project was implemented across an 18-hectare area within the Ozurgeti-Lanchkhuti forestry sector. Alongside measures to promote natural regeneration, nearly 15,000 seedlings were planted on the territory, including Red List-protected species such as Imeretian and chestnut-leaved oak, as well as maple and acacia.
The forest restoration and afforestation area was selected by the National Forestry Agency based on a specialized study, which ecologically ensures the strengthening of regulatory ecosystem services in terms of soil protection.
The annual expansion of forest restoration measures is one of the core components of the forestry reform. We have a long-term forest restoration and afforestation plan, according to which the National Forestry Agency will implement measures across approximately 2,600 hectares in 9 regions of the country in 2026. By 2036, forest restoration activities will be carried out over a total area of up to 51,000 hectares,' stated Besik Amiranashvili, Head of the National Forestry Agency.