ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების მაისის თვის სტატისტიკა
ეროვნული სატყეო სააგენტოს თანამშრომლებმა, მიმდინარე წლის მაისის თვეში, სამართალდარღვევის 56 ფაქტი გამოავლინეს, საიდანაც 45 ფაქტი ხე-ტყის უკანონო მოპოვება და ტრანსპორტირებაა.
ჯამში ამოღებულია უკანონოდ მოპოვებული სხვადასხვა სახეობის 45 კუბურ მეტრამდე საშეშე და სამასალე მერქანი, რომელიც სატყეო სააგენტოს „საქმიან ეზოებში“ დასაწყობდა.
ქვეყნის მასშტაბით ხე-ტყის უკანონოდ მოპოვების ფაქტებიდან 5 სამართალდარღვევა გამოვლენილია იმერეთის სატყეო სამსახურის თანამშრომლების მიერ, 5 - სამცხე-ჯავახეთის, 4 - რაჭა-ლეჩხუმი-ქვემო სვანეთის, 18 - ქვემო ქართლის, 1 - მცხეთა-მთიანეთის, 7 - გურიის, 4 - სამეგრელო-ზემო სვანეთის, ხოლო 1 - შიდა ქართლის სატყეო სამსახურის თანამშრომლების მიერ.
აღსანიშნავია, რომ სამართალდარღვევებიდან 2 ფაქტი შეიცავს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს. შესაბამისად, მასალები, შემდგომი მოკვლევის მიზნით, გადაგზავნილია სამართალდამცავ ორგანოებში.
ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების ფაქტების პარალელურად, გამოვლენილია სახელმწიფო ტყის თვითნებურად დაკავების 11 ფაქტი, აქედან, 8 შიდა ქართლის, 2 კახეთის და 1 სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონებში.
2026 წლის იანვარ-მაისის პერიოდში, ეროვნული სატყეო სააგენტოს თანამშრომლების მიერ, ქვეყნის მასშტაბით გამოვლენილია ხე-ტყის უკანონო მოპოვების 319 ფაქტი.

In May of this year, employees of the National Forestry Agency detected 56 instances of environmental violations, 45 of which involved the illegal logging and transportation of timber.
In total, up to 45 cubic meters of illegally harvested firewood and timber materials of various tree species were seized and transferred to the National Forestry Agency’s 'Business Yards' for storage.
Looking across the country, out of the total illegal logging cases, 5 violations were detected by the staff of the Imereti Forestry Service, 5 in Samtskhe-Javakheti, 4 in Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti, 18 in Kvemo Kartli, 1 in Mtskheta-Mtianeti, 7 in Guria, 4 in Samegrelo-Zemo Svaneti, and 1 by the employees of the Shida Kartli Forestry Service.
Notably, 2 of the detected violations contain signs of criminal offenses. Consequently, the case materials have been forwarded to law enforcement agencies for further investigation.
Alongside the instances of illegal logging and transportation, 11 cases of unauthorized occupation of state forest land were identified: 8 in the Shida Kartli region, 2 in Kakheti, and 1 in the Samegrelo-Zemo Svaneti region.
During the period of January-May 2026, employees of the National Forestry Agency detected a total of 319 instances of illegal logging nationwide