ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების აპრილის თვის სტატისტიკა
ეროვნული სატყეო სააგენტოს თანამშრომლებმა მიმდინარე წლის აპრილის თვეში ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების 72 ფაქტი გამოავლინეს.
ჯამში ამოღებულია უკანონოდ მოპოვებული სხვადასხვა სახეობის 76 კუბურ მეტრამდე საშეშე და სამასალე მერქანი, რომელიც სატყეო სააგენტოს „საქმიან ეზოებში“ დასაწყობდა.
ქვეყნის მასშტაბით ხე-ტყის უკანონოდ მოპოვების ფაქტები გამოვლენია სხვადასხვა რეგიონში, მათ შორის იმერეთში - 13, სამცხე-ჯავახეთში - 4, რაჭა ლეჩხუმსა და ქვემო სვანეთში - 4, ქვემო ქართლში - 20, კახეთში - 15, მცხეთა-მთიანეთში - 2, გურიაში - 9, სამეგრელო-ზემო სვანეთში - 1 და შიდა ქართლში - 4 შემთხვევა.
აღსანიშნავია, რომ გამოვლენილი სამართალდარღვევებიდან 9 ფაქტი შეიცავს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს, რის გამოც შესაბამისი მასალები შემდგომი რეაგირების მიზნით გადაგზავნილია სამართალდამცავ ორგანოებში.
ქვეყნის მასშტაბით, ეროვნული სატყეო სააგენტოს თანამშრომლების მიერ, იანვარ-აპრილის პერიოდში გამოვლენილია ხე-ტყის უკანონო მოპოვების 263 ფაქტი.

During the month of April of the current year, employees of the National Forestry Agency identified 72 cases of illegal logging and transportation.
In total of nearly 76 cubic meters of illegally obtained firewood and timber of various species were seized and stored in the Agency’s "Business Yards"
Across the country, cases of illegal logging were revealed in various regions, including: 13 cases in Imereti, Samtskhe-Javakheti - 4, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti - 4, Kvemo Kartli - 20, Kakheti - 15, Mtskheta-Mtianeti - 2, Guria - 9, Samegrelo-Zemo Svaneti - 1 and 4 in Shida Kartli.
It is noteworthy that out of the identified violations, 9 cases show signs of a criminal offense, which is why the relevant materials have been forwarded to law enforcement agencies for further response.
Nationwide, 263 cases of illegal logging were identified by the employees of the National Forestry Agency during the period of January-April.