22 აპრილი დედამიწის დღე
დედამიწის დღესთან დაკავშირებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ეროვნული სატყეო სააგენტოს ინიციატივით, საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის N1 საჯარო სკოლაში საინფორმაციო შეხვედრა გაიმართა, რომლის ფარგლებში მოსწავლეებმა თემაზე „ტყე და დედამიწა“ პრეზენტაციები წარადგინეს.
ღონისძიების ფარგლებში, სკოლის მიმდებარე ტერიტორიაზე სიმბოლურად 22 ტუიას სახეობის ნერგი დაირგო, რომელთა მოვლა-პატრონობას თავად მოსწავლეები უზრუნველყოფენ.
ღონისძიებას ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსი ბესიკ ამირანაშვილი, სახელმწიფო რწმუნებული კახეთის მხარეში პლატონ კალმახელიძე და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
„დედამიწის დღესთან დაკავშირებით, მოსწავლეებისთვის საინფორმაციო შეხვედრა გავმართეთ. საზოგადოების გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლებისთვის განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს ახალგაზრდების დაინტერესებას და მათ აქტიურობას. აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ პროფესიული განათლების ხელშეწყობა და დარგში ახალგაზრდა კადრების მოზიდვა სატყეო რეფორმის ერთ-ერთ ძირითად კომპონენტს წარმოადგენს. იმედი გვაქვს, რომ სულ უფრო მეტი ადამიანი დაინტერესება ტყის ეკოსისტემის დაცვით და შენარჩუნებით“, - აღნიშნა ბესიკ ამირანაშვილმა.
დედამიწის დღე გარემოს დაცვისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო დღეა, რომელიც 1970 წელს ამერიკის შეერთებულ შტატებში დაარსდა. მისი ინიციატორი ამერიკელი სენატორი გეილორდ ნელსონი იყო.

22th April - Earth Day
To mark Earth Day, an informative meeting was held at Sagarejo Public School N1, initiated by the National Forestry Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. During the meeting, students delivered presentations on the theme "Forests and the Earth."
As part of the event, 22 Thuja saplings were symbolically planted on the school grounds. The students themselves will take responsibility for the ongoing care and maintenance of these trees.
The event was attended by Besik Amiranashvili, Head of the National Forestry Agency, Platon Kalmakhelidze, State Representative in the Kakheti region, and representatives of the local government.
"In celebration of Earth Day, we held an information session for pupils. Engaging young people and encouraging their involvement is crucial for raising environmental awareness in society. I would also like to note that supporting vocational education and attracting young professionals to the field is a key component of the forestry reform. We hope that more people will become interested in protecting and preserving the forest ecosystem," stated Besik Amiranashvili.
Earth Day is an international event dedicated to environmental protection, established in the United States in 1970. It was initiated by American Senator Gaylord Nelson.