გარდაბანი-მარნეულის სატყეო უბანზე ტყის აღდგენის ღონისძიებები 65 ჰა ფართობზე მიმდინარეობს
ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსი ბესიკ ამირანაშვილი ქვემო ქართლის რეგიონში მიმდინარე ტყის აღდგენის პროექტს ადგილზე გაეცნო. სამუშაოები გარდაბანი-მარნეულის სატყეო უბანზე, ჭალის ტყის მასივში ხორციელდება და 65 ჰექტარ ფართობს მოიცავს.
პროექტის განსახორციელებლად ტერიტორია მეტყევე სპეციალისტებმა წინასწარი დეტალური კვლევისა და სპეციალური შესწავლის საფუძველზე შეარჩიეს. აღნიშნული ტყის მასივი წლების განმავლობაში მნიშვნელოვნად დაზიანდა შინაური პირუტყვის ინტენსიური გადაადგილებისა და ძოვების შედეგად შეიქმნა დეგრადაციის საფრთხე, რამაც ბუნებრივი განახლების პროცესი მნიშვნელოვნად შეაფერხა. ასევე, წარსულში განხორციელებული უსისტემო ჭრების შედეგად განადგურდა ეკოსისტემისთვის დამახასიათებელი ძვირფასმერქნიანი სახეობების დიდი ნაწილი, მათ შორის ჭალის მუხა და თელა.
პროექტის ფარგლებში გასულ წელს განხორციელდა ტერიტორიის სრულმასშტაბიანი გაწმენდა და შემოღობვა, რის შემდეგაც დაირგო 11 სახეობის 25 000 ნერგი.
„სატყეო რეფორმა, რომელსაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ახორციელებს, ორ ძირითად კომპონენტს მოიცავს - ტყის დაცვას და ტყითსარგებლობის პრაქტიკის გაუმჯობესებას. ჩვენი ყველა ღონისძიება სწორედ ამ მიზნებზეა ორიენტირებული. ჭალის ტყის აღდგენა ეკოლოგიური თვალსაზრისით უზრუნველყოფს ეკოსისტემური სერვისების შექმნას. ამასთან, ბუნებრივთან მაქსიმალურად მიახლოებული ტყე მაღალი კონსერვაციული ღირებულებით გამოირჩევა და მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს ბიომრავალფეროვნების განვითარებას“, - განაცხადა ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსმა, ბესიკ ამირანაშვილმა.
ეროვნული სატყეო სააგენტოს ინიციატივით, მიმდინარე წელს პროექტის ფარგლებში დამატებით დაირგვება წითელი ნუსხით დაცული სახეობის - ჭალის მუხის 25 000 ნერგი.

Forest restoration measures are ongoing across an area of 65 hectares in the Gardabani-Marneuli forestry district
Besik Amiranashvili, the Head of the National Forestry Agency, visited the ongoing forest restoration project in the Kvemo Kartli region. The works are being carried out in the Gardabani-Marneuli forestry district, within the floodplain forest massif, and cover an area of 65 hectares.
Forestry specialists selected the territory for the project based on prior detailed research and special studies. Over the years, this forest massif was significantly damaged due to the intensive movement and grazing of livestock, creating a threat of degradation that significantly hindered the natural renewal process. Additionally, as a result of past unsystematic logging, a large portion of valuable wood species characteristic of the ecosystem, including floodplain oak and elm, was destroyed.
Within the framework of the project, a full-scale clearing and fencing of the area was carried out last year, after which 25,000 seedlings of 11 different species were planted.
"The forestry reform implemented by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture includes two main components - forest protection and the improvement of forest use practices. All our measures are focused precisely on these goals. From an ecological perspective, the restoration of the floodplain forest ensures the creation of ecosystem services. Furthermore, a forest that is as close as possible to its natural state is distinguished by high conservation value and significantly promotes the development of biodiversity," stated Besik Amiranashvili, Head of the National Forestry Agency.
On the initiative of the National Forestry Agency, an additional 25,000 seedlings of the floodplain oak, a species protected by the Red List, will be planted this year as part of the project.