ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების აგვისტოს თვის სტატისტიკა
ეროვნული სატყეო სააგენტოს თანამშრომლებმა, მიმდინარე წლის აგვისტოს თვეში, სამართალდარღვევის 54 ფაქტი გამოავლინეს
სამართალდარღვევებიდან 46 ფაქტი ხე-ტყის უკანონო მოპოვება და ტრანსპორტირებაა. ამოღებულია უკანონოდ მოპოვებული სხვადასხვა სახეობის 158 კუბურ მეტრამდე ხე-ტყე, რომელიც სააგენტოს „საქმიან ეზოებში“ დასაწყობდა.
ქვეყნის მასშტაბით, ხე-ტყის უკანონოდ მოპოვების 46 ფაქტიდან 1 სამართალდარღვევა გამოვლენილია იმერეთის სატყეო სამსახურის თანამშრომლების მიერ, 7 - სამცხე-ჯავახეთის, 13- გურიის, 7 - ქვემო ქართლის, 10- კახეთის, 1- მცხეთა-მთიანეთის, 5- შიდა ქართლის და 2 - რაჭა-ლეჩხუმი-ქვემო სვანეთის სატყეო სამსახურის თანამშრომლების მიერ.
ასევე, აგვისტოს თვეში, სახელმწიფო ტყის ფონდის თვითნებურად დაკავების 8 ფაქტია გამოვლენილი; აქედან, 1- სამცხე-ჯავახეთის, 1 - ქვემო ქართლის, 5 - შიდა ქართლის, ხოლო 1- რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთის სატყეო სამსახურების თანამშრომლების მიერ.
აღსანიშნავია, რომ 2025 წლის იანვარ-აგვისტოს თვეში, ჯამში, ქვეყნის მასშტაბით, ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების 418 ფაქტია გამოვლენილი; „საქმიან ეზოებში“ დასაწყობებული რესურსის მოცულობამ 1093 კუბური მეტრი შეადგინა.
ეროვნული სატყეო სააგენტოს თანამშრომლების მიერ, 2025 წლის იანვრის თვიდან დღემდე, ქვეყნის მასშტაბით გამოვლენილია სახელმწიფო ტყის ფონდის თვითნებურად დაკავების 54 ფაქტი. ნაკლების ჩვენება

Employees of the National Forest Agency identified 54 cases of legal violations in August of this year.
Out of the violations, 46 cases were related to the illegal harvesting and transportation of timber. A total of 158 cubic meters of timber from various species, which was illegally harvested, has been seized and stored in the Agency's "Business Yards."
Across the country, of the 46 cases of illegal timber harvesting, 1 violation was identified by employees of the Imereti Forest Service, 7 by Samtskhe-Javakheti, 13 by Guria, 7 by Kvemo Kartli, 10 by Kakheti, 1 by Mtskheta-Mtianeti, 5 by Shida Kartli, and 2 by Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti Forest Service employees.
Additionally, in August, 8 cases of illegal occupation of state forest lands were identified. Of these, 1 was by Samtskhe-Javakheti, 1 by Kvemo Kartli, 5 by Shida Kartli, and 1 by Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti Forest Service employees.
It is worth noting that from January to August 2025, a total of 418 cases of illegal timber harvesting and transportation were identified across the country. The volume of resources stored in "Business Yards" amounted to 1093 cubic meters.
Since January 2025, employees of the National Forestry Agency have identified 54 cases of illegal occupation of state forest lands across the country.