ჰაერის ტემპერატურის მატებასთან დაკავშირებით სამინისტრო მოქალაქეებს სიფრთხილისკენ მოუწოდებს
ზაფხული, ჰაერის მაღალი ტემპერატურის გამო, განსაკურებით ხანძარსაშიში პერიოდია. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო მოუწოდებს მოსახლეობას, დაიცვან ტყეში უსაფრთხოების წესები და დაემორჩილონ იმ აკრძალვებს, რომელიც ტერიტორიაზე საპიკნიკე ადგილების მოწყობისას და კოცონის დანთებისას ვრცელდება. სტატისტიკის მიხედვით, ტყეში ხანძრის გამომწვევი ძირითადი მიზეზი ადამიანთა დაუდევრობაა, რამაც შესაძლოა სავალალო შედეგები გამოიწვიოს.
ხანძარსაშიშ უბნებსა და იმ ტერიტორიებზე, რომლებიც განსაკუთრებით დატვირთულია ტურისტულ სეზონზე, ეროვნულმა სატყეო სააგენტომ, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, საინფორმაციო-გამაფრთხილებელი ნიშნები განათავსა. სახელმწიფო ტყის  ტერიტორიაზე ცეცხლის დანთება აკრძალულია ხეების ვარჯის ქვეშ, წიწვიან მოზარდ ტყეში, ძველ ნახანძრალებში, ტყის დაზიანებულ უბნებში (ტყის ქარქცეულ ან ქარტეხილ ადგილებში), დამზადების ნარჩენებიდან გაუწმენდავ ტყეკაფებში, გამოუზიდავად დატოვებული დამზადებული მერქნის ადგილებში, ტორფიან და გამხმარბალახიან ადგილებში. ტყის ფონდის დანარჩენ ტერიტორიაზე კოცონის დანთება დასაშვებია ცეცხლის დასანთები ადგილის (ბაქანი) წინასწარი მოწყობის შემთხვევებში. ბაქნის წინასწარი მოწყობა გულისხმობს ცეცხლის კერიდან 1,5 მ რადიუსში ადვილად აალებადი მასალებისაგან (თივა, ხმელი ბალახი, ფოთლები, ფიჩხი) გაწმენდას.
საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის თანახმად, ტყეებში სახანძრო უსაფრთხოების მოთხოვნათა დარღვევა, რასაც მოჰყვა ტყეში ხანძრის გაჩენა ან მისი გავრცელება გარკვეულ ფართობზე, აგრეთვე, ტყის მოსპობა ან დაზიანება ცეცხლის წაკიდების ან ცეცხლისადმი დაუდევრად მოპყრობის შედეგად - გამოიწვევს დაჯარიმებას 100 - დან 200- ლარამდე. ტყეში დაუდევრობით გამოწვეული ხანძრის შემთხვევაში, კანონი ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას ოთხიდან რვა წლამდე.

The Ministry calls on the citizens to be careful about the increase of air temperature
Summer is a particularly dangerous period due to high air temperatures. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture calls on the population to follow the safety rules in the forest and to obey the prohibitions that apply to picnic and bonfire areas. According to statistics, the main cause of forest fires is human negligence, which can lead to disastrous consequences.
In fire-prone areas that are particularly visited during the tourist season, the National Forestry Agency has placed information-warning signs across the country. Fires are prohibited in the state forest area under tree crowns, in coniferous growing forests, in places of old fires, in damaged forest areas (windfall areas), in logging plots, in peaty and dry areas. It is allowed to light a bonfire in the rest of the forest fund in case of pre-arrangement of the firing platform. Pre-arrangement of the platform involves cleaning the flammable materials (hay, dried grass, leaves, spruce) within a radius of 1.5 m from the fire hearth.
According to the Code of Administrative Offenses of Georgia, violation of fire safety requirements in forests, resulting in forest fires or their spread in a certain area, as well as deforestation or damage as a result of arson or negligent treatment of fire - will result in a fine of 100 to 200 GEL. In the case of negligent forest fires, the law provides for imprisonment for four to eight years.