ტაჯიკეთის რესპუბლიკის დელეგაცია ბორჯომის მუნიციპალიტეტში
ტაჯიკეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო სატყეო სააგენტოს დელეგაციის წევრები, საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში, ბორჯომის ხეობაში 2008 და 2017 წლებში ნახანძრალი ტყის მასივში იმყოფებოდნენ, სადაც საქართველოში ტყის აღდგენასთან დაკავშირებულ მიდგომებს, არსებულ პრაქტიკას და ბორჯომის პლატოს ტერიტორიაზე მავნებელ-დაავადებებთან ბრძოლის ღონისძიებებს ადგილზე გაეცნენ.
აღსანიშნავია, რომ ბორჯომის ხეობაში ნახანძრალი ტყის აღდგენითი სამუშაოები 636 ჰა ფართობზე განხორციელდა და ჯამში 346 ათასამდე ნერგი დაირგო. ტყის მდგრადი ეკოსისტემის ჩამოყალიბების მიზნით, ჩატარდა ტყის ბუნებრივი განახლების ხელშეწყობის ღონისძიებებიც.
ვიზიტის ფარგლებში, დელეგაციის წევრები ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკის ვიზიტორთა ცენტრს ესტუმრნენ, სადაც ინფორმაცია მიიღეს პარკში წარმოდგენილი უნიკალური ბიომრავალფეროვნების შესახებ, ასევე, გაეცნენ საქართველოს დაცული ტერიტორიების მართვის სპეციფიკას და რეინჯერთა საქმიანობას.
ვიზიტის დასასრულს, ტაჯიკეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო სატყეო სააგენტოს დელეგაციის წევრები სოფლის მეურნეობის-სამეცნიერო კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას და წილკნის საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზებზე იმყოფებოდნენ, სადაც თესლის და სარგავი მასალების სტანდარტებისა და სერტიფიცირების კვლევის სამსახურის ლაბორატორია, ვაზის, ხეხილის და აგროსატყეო კულტურების კოლექცია დაათვალიერეს და ცენტრის საქმიანობას გაეცნენ; მიიღეს ინფორმაცია აგროსატყეო მიმართულებით ბოლო წლებში განხორციელებულ პროექტებსა და კოლექციაში დაცულ სახეობებზე. აღსანიშნავია, რომ ჯიღაურას სატყეო კულტურების კოლექციაში, დღეისთვის, 100 სახეობაა დაცული, მათ შორისაა უნიკალური და გადაშენების პირას მყოფი სახეობებიც.

Delegation of the Republic of Tajikistan in Borjomi Municipality
The members of the delegation of the National Forestry Agency of the Republic of Tajikistan, within the framework of their visit to Georgia, were in the forest massif burned in 2008 and 2017, in the Samtskhe-Javakheti region, in the Borjomi valley, where they got acquainted with the approaches and existing practices related to forest restoration in Georgia and the measures to combat pests and diseases in the territory of the Borjomi plateau.
It should be noted that restoration efforts for the burned forest in the Borjomi valley were carried out on an area of ​​636 hectares and a total of 346 thousand saplings were planted. In order to establish a sustainable forest ecosystem, measures were taken to promote the natural renewal of the forest.
Within the framework of the visit, the members of the delegation visited the visitor center of Borjom-Kharagauli National Park, where they received information about the unique biodiversity present in the park, as well as learned about the specifics of the management of the protected areas of Georgia and the activities of the rangers.
At the end of the visit, the members of the delegation of the National Forestry Agency of the Republic of Tajikistan visited the Jighaura’s and Tsilkani’s test-demonstration bases of the Agricultural Scientific Research Center, where they visited the laboratory of the research service for standards and certification of seeds and planting materials, the collection of vines, fruit trees and agroforestry plants and were introduced to the center's activities; They received information about the projects implemented in recent years in the field of agroforestry and the species protected in the collection. It should be noted that 100 species are preserved in the collection of forest crops of Jighaura, including unique and endangered species.