ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების 2024 წლისთებერვლის სტატისტიკა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ ეროვნული სატყეო სააგენტოს რეგიონული სატყეო სამსახურების თანამშრომლებმა, მიმდინარე წლის თებერვლის განმავლობაში, ქვეყნის მასშტაბით, ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების 74  ფაქტი გამოავლინეს.
აღნიშნული სამართალდარღვევებიდან,  29  ფაქტი კახეთის სატყეო სამსახურის თანამშრომლების მიერ გამოვლინდა, 3 - მცხეთა-მთიანეთის, 8 - ქვემო ქართლის, 5 - შიდა ქართლის, 8 - სამცხე-ჯავახეთის, 9 - გურიის,  2 - რაჭა-ლეჩხუმი ქვემო სვანეთის, 5 - იმერეთის, ხოლო 5 კანონდარღვევის ფაქტი  სამეგრელო -ზემო სვანეთის  სატყეო სამსახურის თანამშრომლების მიერ არის გამოვლენილი.
სამართალდამრღვევების მიმართ შედგენილია შესაბამისი დოკუმენტაცია, ავტოსატრანსპორტო საშუალებები დალუქულია და გადაყვანილია სააგენტოს „საქმიან ეზოებში“. საქმის მასალები, შემდგომი რეაგირებისთვის, შესაბამის უწყებებში გადაიგზავნა.
მიმდინარე წლის თებერვლის განმავლობაში, სსიპ ეროვნული სატყეო სააგენტოს  თანამშრომლების მიერ, ჯამში, ამოღებულია სხვადასხვა სახეობის 110.424 მ3 ხე-ტყე, რომელიც სააგენტოს „საქმიან ეზოებში“ არის განთავსებული.
2024 წლის იანვარ-თებერვლის პერიოდში, ეროვნული სატყეო სააგენტოს მიერ ქვეყნის მასშტაბით, ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების 98 ფაქტი გამოვლინდა. ამოღებული და „საქმიან ეზოებში“ დასაწყობებული ხე-ტყის რესურსის მოცულობა    167.234 მ3  შეადგენს.

The National Forestry Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture employees detected 74 illegal logging and timber transportation cases in February 2024 across the country.
29 violations were detected by the employees of the Kakheti Forest Service, 3 - Mtskheta-Mtianeti, 8 - Kvemo Kartli, 8 - Samtskhe-Javakheti, 5 - Shida Kartli, 9- Guria, 5 - Imereti, 5 - Samegrelo-Zemo Svaneti, and 2 - Racha-Lechkhumi Kvemo Svaneti Forest Service.
Documentation has been prepared for the offenders, and their vehicles have been impounded and moved to the agency's "business yards". Case materials were sent to relevant agencies for further response.
In February 2024, National Forestry Agency employees impounded 110.424 cubic meters of various wood types, which were moved to the agency's "business yards".
As for the period from January to February 2024, the National Forestry Agency has identified 98 facts of illegal logging and transportation of timber throughout the country, the volume of resources stored in "business yards" amounts to 167.234 cubic meters.