ეროვნული სატყეო სააგენტოს 2023 წლის ანგარიში საქართველოს პარლამენტში
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, კახა კაკაბაძემ პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტს ეროვნული სატყეო სააგენტოს 2023 წლის საქმიანობის ანგარიში წარუდგინა.
„2013 წელს,  საქართველოს პარლამენტის მიერ ეროვნული სატყეო კონცეფციის მიღებით, სატყეო სექტორში დაიწყო მნიშვნელოვანი პროგრესი. სწორედ ამ დოკუმენტით განისაზღვრა ძირითადი სტრატეგიული მიმართულებები, რაც ქვეყანაში ტყის მდგრადი მართვის დანერგვის წინაპირობა გახდა. მოგვიანებით, შემუშავდა ტყის ახალი კოდექსი, რომელიც 2020 წელს დამტკიცდა. დღეისათვის, შეიძლება ითქვას, რომ სატყეო სექტორის მარეგულირებელი საკანონმდებლო ბაზა მოწესრიგებულია. ჩვენი მიზანია, საბოლოო ჯამში, მივიღოთ ტყის მართვის ეკოლოგიურად გონივრული, ეკონომიკურად წარმატებული და სოციალურად სამართლიანი სისტემა“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, კახა კაკაბაძემ.
აღსანიშნავია, რომ ტყის ახალი კოდექსის ეფექტიანი აღსრულების ხელშეწყობის, მოსახლეობისა და კერძო სექტორის მერქნულ რესურსზე ხელმისაწვდომობის გამარტივებისა და სატყეო მეურნეობის განვითარების მიზნით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, ქვეყნის მასშტაბით,  თითქმის ყველა რეგიონში 40 „საქმიანი ეზო“ მოეწყო. 2023 წლის ბოლომდე, 17 „საქმიანი ეზოს“ მოწყობის სამუშაოები დასრულდება, რაც უზრუნველყოფს  ტყესთან დაკავშირებული ყველა ინფორმაციისა და მომსახურების მიწოდების გამარტივებას. ეროვნული სატყეო სააგენტოს ინიციატივით,  2024 წლისთვის დაგეგმილია დამატებით 15 „საქმიანი ეზოს“ მოწყობა.
„მივიღეთ სრული ინფორმაცია სატყეო სექტორის რეფორმის მიმდინარეობის შესახებ. ახალმა ტყის კოდექსმა, როგორც ასოცირების ხელშეკრულების ვალდებულების შესრულების ერთ-ერთმა  მნიშვნელოვანმა გარანტმა,  მოგვცა  საფუძველი, დადგვედგინა  ახალი სამართლებრივი ჩარჩო  სატყეო სექტორის მართვის კუთხით, ტყის მადგრადი მართვის პრინციპების გათვალსიწინებით.   ტექნიკური საშუალებების შეძენისა და გადაიარაღების კუთხით მნიშვნელოვანი ნაბიჯებია გადადგმული.  კომიტეტი აქტიურად თანამშრომლობს ეროვნულ სატყეო სააგენტოსთან,  ტყის მოვლა-აღდგენისა და ფიტოსანიტარიული  ღონისძიებების უფრო ეფექტიანად განხორციელებისთვის”, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარემ, მაია ბითაძემ.
კომიტეტის სხდომაზე აღინიშნა, რომ ტყის ინვენტარიზაციის  მეშვეობით  ხდება ტყეების რაოდენობრივი და ხარისხობრივი მაჩვენებლების შეფასება. დღეისათვის, ინფორმაცია სრულად განახლებულია სააგენტოს მართვას დაქვემდებარებული 700 ათას ჰა-ზე მეტი ფართობისთვის და მომზადებულია ტყის მართვის ათწლიანი გეგმები.  ინფორმაციის სრულყოფის და ღონისძიებების გრძელვადიანად დაგეგმვის მიზნით,  2023 წელს, ტყის დეტალური ინვენტარიზაციის (FMP) საველე სამუშაოები  100 924 ჰა ფართობზე მიმდინარეობს.  მნიშვნელოვანია, რომ ქვეყანაში პირველად ხორციელდება სტატისტიკური მეთოდით ტყის ინვენტარიზაციაც, რომელიც ტყეების შესახებ უფრო მეტი ინფორმაციის შეგროვებისა და ანალიზის საშუალებას იძლევა. სტატისტიკური მეთოდით ინვენტარიზაცია (FMI) 186 000 ჰა ფართობზე - დედოფლისწყაროს, ყვარლის, თელავის,  ლანჩხუთის და ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტებში განხორციელდა.
მიმდინარე წელს, ტყის მოვლისა და აღდგენის ღონისძიებებში საზოგადოებისა და კერძო სექტორის ჩართულობის გაზრდის უზრუნველსაყოფად,  შეიქმნა მოხალისეობრივი პლატფორმა  „ტყის მეგობარი“.  დღეის მდგომაროებით, დარეგისტრირებულია 969 მოხალისე.   „ტყის მეგობრის“ ფარგლებში მომზადებულია ტყის გაშენების პროექტი ჯვრის მონასტრის მიმდებარე ფერდობისთვის (31,1 ჰა). პროექტი განხორციელდება სრულად საზოგადოებისა და კერძო სექტორის ჩართულობით, პლატფორმის ფორმატში კორპორატიული თანამშრომლობის შედეგად მოზიდული როგორც ფინანსური, ისე ადამიანური რესურსით.
2023 წელს, ეროვნულმა სატყეო სააგენტომ სპეციალური დანიშნულების ავტოპარკი სრულად განაახლა.  37 ერთეული „პიკაპის“ ტიპის მაღალი გამავლობის და 22 ერთეული  სპეციალური დანიშნულების ტექნიკა 9 რეგიონულ სატყეო სამსახურში გადანაწილდა.  სპეცტექნიკისთვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 6 068 550 ლარი, გერმანიის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით 3 404 800 ლარი, ხოლო UNDP -ის მიერ 1 024 800 ლარი დაიხარჯა.
აღსანიშნავია, რომ ეროვნულმა სატყეო სააგენტომ დაიწყო „საქართველოში ტყის სექტორის რეფორმის გატარების მხარდაჭერა ტყის დეგრადაციით გამოწვეული სათბური აირების ემისიის შემცირების მიზნით“ პროექტით განსაზღვრული აქტივობებიც.  პროექტი მომდევნი 5 წლის განმავლობაში 8 სამიზნე მუნიციპალიტეტში განხორციელდება, რისთვისაც კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) მიერ გამოყოფილია 33 მლნ ევროს ოდენობის გრანტი, 10 მილიონი ევროს კონტრიბუციას განახორციელებს გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის მთავრობა, ხოლო შვეიცარიის კონფედერაციის დახმარება 4 მილიონი ევროა.

2023 Annual Report of the National Forestry Agency to the Parliament of Georgia
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Kakha Kakabadze, presented the 2023 activity report of the National Forestry Agency to the Environment Protection and Natural Resources Committee of the Parliament.
"In 2013, with the adoption of the national forestry concept by the Parliament of Georgia, significant progress began in the forestry sector. This document defined the main strategic directions, which became a prerequisite for introducing sustainable forest management in the country. Later, a new forest code was developed and approved in 2020. It can be said that the regulatory legal framework of the forestry sector is in order. Our goal, in the end, is to adopt an ecologically reasonable, economically successful, and socially fair system of forest management", - said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Kakha Kakabadze.
It should be noted that in order to facilitate the effective enforcement of the new forest code, to facilitate access to wood resources for the population and the private sector, and to develop forestry, 40 "business yards" were organized in almost all regions of the country at the initiative of the Ministry of Environment Protection and Agriculture. By the end of 2023, the works of arranging 17 "business yards" will be completed, which will ensure the simplification of the provision of all information and services related to the forest. On the initiative of the National Forestry Agency, it is planned to arrange 15 additional "business yards" by 2024.
"We received complete information about the progress of the forestry sector reform. The new Forest Code, as one of the important guarantors of the Association Agreement's obligation fulfillment, gave us the basis to establish a new legal framework for the management of the forestry sector, taking into account the principles of sustainable forest management. Important steps have been taken in terms of acquiring and rearming technical means. The committee actively cooperates with the National Forestry Agency, for the more effective implementation of forest maintenance and phytosanitary measures", said the Chairman of the Environmental Protection and Natural Resources Committee, Maya Bitadze.
At the meeting of the committee, it was noted that quantitative and qualitative indicators of forests are evaluated through forest inventory. To date, information is fully updated for more than 700,000 hectares under the agency's management, and ten-year forest management plans have been prepared. In 2023, detailed forest inventory (FMP) fieldwork is being carried out on an area of 100,924 ha to complete the information and develop a long-term measures plan. For the first time in the country, a statistical method is being used to conduct a forest inventory, allowing for the collection and analysis of more comprehensive information about forests. Statistical inventory (FMI) was carried out on an area of 186,000 ha - in the municipalities of Dedoplistskaro, Kvareli, Telavi, Lanchkhuti, and Chokhatauri.
This year, to ensure increased involvement of the public and private sector in forest maintenance and restoration activities, a volunteer platform "Forest Friend" was established. As of today, 969 volunteers are registered. Within the framework of "Forest Friend", a forest planting project has been prepared for the slope surrounding the Jvari Monastery (31.1 ha). The project will be fully implemented with the involvement of the public and the private sector, with both financial and human resources attracted as a result of corporate cooperation in the platform format.
In 2023, the National Forestry Agency completely renovated the special purpose vehicle fleet. 37 units of "pickup" type high-terrain vehicles and 22 units of special purpose equipment were distributed to 9 regional forestry services. For special equipment, 6,068,550 GEL from the state budget, 3,404,800 GEL with the financial support of the German government, and 1,024,800 GEL from UNDP were spent.
It should be noted that the National Forestry Agency has started the activities defined by the project "Supporting the implementation of the forest sector reform in Georgia to reduce the emission of caused by forest degradation greenhouse gases". The project will be implemented in 8 target municipalities over the next 5 years, for which a grant of 33 million euros has been allocated by the Green Climate Fund (GCF), a contribution of 10 million euros will be made by the Government of the Federal Republic of Germany, and the assistance of the Swiss Confederation is 4 million euros.