22 ოქტომბერი ხის დარგვის დღეა
ხის დარგვის საერთაშორისო დღის აღნიშვნის ფარგლებში, ეროვნული სატყეო სააგენტოს ინიციატივით, სოფელ მისაქციელის საჯარო სკოლის ეზოში დარგვის აქცია გაიმართა. სკოლის მიმდებარე ტერიტორიაზე 20-მდე წიწვოვანი სახეობის ნერგი დაირგო.  ეროვნული სატყეო სააგენტოს კამპანიას „დარგე ხე“, სკოლის მოსწავლეებთან ერთად, საზოგადოებისთვის ცნობილი სახეები - სამოქალაქო აქტივისტები, ჟურნალისტები, მსახიობები და სპორტსმენები შეუერთდნენ.  ნარგავების მოვლა-პატრონობაზე  სკოლის მოსწავლეები იზრუნებენ. ღონისძიების მიზანი  ტყის  მოვლა-აღდგენასა და შენარჩუნებასთან  დაკავშირებით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებაა.
„ეროვნული სატყეო სააგენტოს ერთ-ერთი პრიორიტეტი ქვეყნის მასშტაბით ტყის აღდგენის ღონისძიებების დაგეგმვა და განხორციელებაა. ამ მიმართულებით საქმიანობის მასშტაბები თვალსაჩინოდ გაიზარდა, რითაც სააგენტო ასრულებს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის მიმართ ნაკისრ ვალდებულებას, რის მიხედვითაც, ქვეყანამ 2030 წლისთვის 4000 ჰა-ზე მეტ ფართობზე უნდა უზრუნველყოს დეგრადირებული ტყეების აღდგენა. ბოლო წლების განმავლობაში, ეროვნული სატყეო სააგენტო ტყის აღდგენის ღონისძიებებს ამ სამიზნე მაჩვენებლის გათვალისწინებით ახორციელებს.  2023 წლისთვის,  სააგენტო, ჯამში, 1535 ჰა ტყის მასივს აღადგენს“, - აღნიშნა ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსმა, კახა ცერცვაძემ.
აღსანიშნავია, რომ ხის დარგვის საერთაშორისო დღე 1874 წელს დაარსდა. მისი დამაარსებელი ამერიკელი ბოტანიკოსი, სოფლის მეურნეობის მინისტრი სტერლონგ მორტონია.

October 22 is tree planting day
As part of the International Day of Tree Planting celebration, the National Forestry Agency organized a tree-planting event in the yard of Misaksiel's public school. As part of the "Plant a Tree" campaign by the National Forestry Agency, around 20 conifer species seedlings were planted in the area surrounding the school. Schoolchildren were joined by well-known public figures such as civil activists, journalists, actors, and sportsmen to participate in the campaign. The students of the school will be responsible for maintaining the plants. The event aims to raise public awareness regarding forest maintenance and preservation.
"The event aims to raise public awareness regarding forest maintenance and preservation. "The National Forestry Agency gives high priority to planning and executing forest restoration measures across the country. Over the years, the agency has significantly increased its efforts in this direction to meet the obligations of the Framework Convention on Climate Change. The country must ensure that more than 4,000 hectares of degraded forests are restored by 2030, and the agency is committed to this goal. The agency has been taking steps towards reforestation in recent years, and by 2023, it plans to restore 1535 hectares of forested area," said the Head of the National Forestry Agency, Kakha Tsertsvadze.
International Tree Planting Day was established in 1874 by American botanist and Minister of Agriculture Sterling Morton.