ეროვნულმა სატყეო სააგენტომ სპეციალური დანიშნულების ავტოპარკი სრულად განაახლა
სპეციალური დანიშნულების ახალ ტექნიკა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, მცხეთა-მთიანეთის სახელმწიფო რწმუნებულთან დავით ნოზაძესთან ერთად დაათვალიერა.
„ჩვენ ვაგრძელებთ ჩვენი სამსახურების ტექნიკით სრულად აღჭურვის პროცესს. ეროვნულ სატყეო სააგენტოს ახალ სპეცტექნიკასა და მაღალი გამავლობის ავტომანქანებზე, დაახლოებით, რვა მილიონი ლარი იქნა მიმართული. აქედან,  ნაწილი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან, ნაწილი კი, ჩვენი პარტნიორი დონორი ორგანიზაციების მხარდაჭერით არის დაფინანსებული.  აღნიშნული ტექნიკა ძალიან მნიშვნელოვანია იმისთვის, რომ სატყეო სააგენტომ უფრო ეფექტიანად შეასრულოს სამეურნეო საქმიანობა, განახორციელოს შესაბამისი სატყეო გზების გაყვანის სამუშაოები, რათა ხანძრის ან სხვა საჭიროების შემთხვევაში, ჩვენ ოპერატიულად შევძლოთ შესაბამისი სამსახურების მობილიზება. ახალი ტექნიკით აღჭურვის პროცესი მომავალშიც გაგრძელდება“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
37 ერთეული „პიკაპის“ ტიპის მაღალი გამავლობის და 22 ერთეული  სპეციალური დანიშნულების ტექნიკა 9 რეგიონულ სატყეო სამსახურში გადანაწილდება. სპეცტექნიკით  სააგენტო  უზრუნველყოფს ისეთი სატყეო-სამეურნეო ღონისძიებების ეფექტიანად განხორციელებას,  როგორიცაა ტყის-მოვლა აღდგენა, ხე-ტყის დამზადება, სატყეო გზების მოწყობა-რეაბილიტაცია და სახელწმიფო ტყის ტერიტორიების მონიტორინგი.
აღსანიშნავია, რომ ეროვნული სატყეო სააგენტოს მთავარი პრიორიტეტული მიმართულებებია ტყეების სანიტარიული მდგომარეობის გაუმჯობესება, ტყის ინვენტარიზაცია, მართვის გეგმების მომზადება და მრავალმიზნობრივი ტყითსარგებლობა, ასევე, თანაშრომელთა სოციალური გარანტიები და სამუშაო პირობების გაუმჯობესება.
ბოლო პერიოდში, ტყის მოვლისა და აღდგენის ღონისძიებების მასშტაბები მნიშვნელოვნად გაიზარდა, განვითარდა სატყეო ინფრასტრუქტურა საქმიანი ეზოებისა და სატყეო გზების სახით. სატყეო სამსახურების ოფისების რეაბილიტაცია  თითქმის ყველა რეგიონში დასრულებულია, ხოლო  რაჭა-ლეჩხუმ ქვემო სვანეთსა და სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონებში სატყეო სამსახურის ახალი ოფისები აშენდა, რაც ადგილობრივი მოსახლეობისთვის  სატყეო სააგენტოს სერვისებით უკეთ  სარგებლობას უზრუნველყოფს.

The National Forestry Agency has completely renovated the special purpose vehicle fleet
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Otar Shamugia, and Davit Nozadze, State Governor of Mtskheta-Mtianeti, inspected the new special-purpose equipment.
We are currently in the process of fully equipping our services. The National Forestry Agency has received new special-purpose equipment and off-road vehicles, which were funded by a total of 8 million GEL. Some of the funding came from the state budget, while the rest was provided by our partner donor organizations. This technique is significant for the forestry agency for more effectively performing its economic activities and to carry out the construction works of relevant forest roads so that in case of fire or other need, the proper services can be mobilized promptly. The process of equipping with new equipment will continue in the future," said Otar Shamugia.
37 units of "pickup" type high-terrain vehicles and 22 units of special-purpose equipment will be distributed to 9 regional forestry services. With special equipment, the agency will provide effective implementation of such forestry and agricultural measures as forest maintenance and restoration, timber production, arrangement and rehabilitation of forest roads, and monitoring of state forest territories.
It should be noted that the main priority directions of the National Forestry Agency are improving the sanitary condition of forests, forest inventory, preparation of management plans and multi-purpose forest use, as well as social guarantees of co-workers and improvement of working conditions.
In the recent period, the scale of forest care and restoration measures has significantly increased, and forestry infrastructure has been developed in the form of business yards and forest roads. The rehabilitation of the forestry services offices was completed in almost all regions, and new offices of the forestry service have been built in Racha-Lechkhum Kvemo Svaneti and Samegrelo-Zemo Svaneti regions, which provides improved services of the forestry agency for the local population.