გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო მოუწოდებს მოსახლეობას, ტყეში დაიცვან უსაფრთხოების წესები
ზაფხული, ჰაერის მაღალი ტემპერატურის გამო, განსაკურებით ხანძარსაშიში პერიოდია; შესაბამისად, გაზრდილია ტყის ხანძრების რისკები. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო მოუწოდებს მოსახლეობას, ტყეში დაიცვან უსაფრთხოების წესები და  დადგენილი აკრძალვები.
სტატისტიკის მიხედვით, ტყეში ხანძრის გამომწვევი ძირითადი მიზეზი ადამიანთა დაუდევრობაა, რამაც შესაძლოა სავალალო შედეგები გამოიწვიოს.
სახელმწიფო ტყის  ტერიტორიაზე კოცონის დანთება დასაშვებია ცეცხლის დასანთები ადგილის (ბაქანი) წინასწარი მოწყობის შემთხვევებში. ბაქნის წინასწარი მოწყობა გულისხმობს ცეცხლის კერიდან 1,5 მ რადიუსში ადვილად აალებადი მასალებისაგან (თივა, ხმელი ბალახი, ფოთლები, ფიჩხი) გაწმენდას.
სახელმწიფო ტყის ტერიტორიაზე ცეცხლის დანთება აკრძალულია ხეების ვარჯის ქვეშ, წიწვიან მოზარდ ტყეში, ძველ ნახანძრალებში, ტყის დაზიანებულ უბნებში (ტყის ქარქცეულ ან ქარტეხილ ადგილებში), დამზადების ნარჩენებიდან გაუწმენდავ ტყეკაფებში, გამოუზიდავად დატოვებული დამზადებული მერქნის ადგილებში, ტორფიან და გამხმარბალახიან ადგილებში.
საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის თანახმად, ტყეებში სახანძრო უსაფრთხოების მოთხოვნათა დარღვევა, რასაც მოჰყვა ტყეში ხანძრის გაჩენა ან მისი გავრცელება გარკვეულ ფართობზე, აგრეთვე, ტყის მოსპობა ან დაზიანება ცეცხლის წაკიდების ან ცეცხლისადმი დაუდევრად მოპყრობის შედეგად, გამოიწვევს დაჯარიმებას 300-დან 500-ლარამდე. ტყეში დაუდევრობით გამოწვეული ხანძრის შემთხვევაში, კანონი ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას ოთხიდან რვა წლამდე.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture urges the population to observe safety rules in the forest
Summer, due to the air high temperature, is a fire-prone period; Consequently, the risks of forest fires have increased. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture urges the population to observe safety rules and established prohibitions in the forest.
According to statistics, the main cause of forest fires is human carelessness, which can lead to disastrous consequences.
It is allowed to light a bonfire in the territory of the state forest in cases of preliminary arrangement of the place for lighting the fire. The preliminary arrangement of the fire pit involves cleaning from easily flammable materials (hay, dry grass, leaves, wood) within a radius of 1.5 m from the heart of the fire.
In the state forest territory, it is forbidden to light a fire under the trunk of trees, in burning young forest, in old fires, in damaged areas of the forest (in areas of a forest fire or in broken areas), in forest areas that have not been cleaned from the waste of production, in areas of manufactured wood left unexcavated, in areas with peat and dry grass.
According to the Code of Administrative Offenses of Georgia, violation of fire safety requirements in forests, resulting in a forest fire or its spread over a certain area, as well as forest destruction or damage as a result of arson or negligent handling of fire, will result in a fine of 300 to 500 GEL. In the case of a forest fire caused by negligence, the law provides for imprisonment for four to eight years.