ეროვნული სატყეო სააგენტოს თანამშრომლებმა, მაისის თვეში, ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების 81 ფაქტი გამოავლინეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ ეროვნული სატყეო სააგენტოს რეგიონული სატყეო სამსახურების თანამშრომლებმა, მიმდინარე წლის მაისის თვეში,  ქვეყნის მასშტაბით, ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების 81  ფაქტი გამოავლინეს.
ხე-ტყის უკანონოდ მოპოვების ფაქტებიდან, 36 დარღვევა გამოვლენილია კახეთის სატყეო სამსახურის თანამშრომლების მიერ, 4 - ქვემო ქართლის, 1 - მცხეთა-მთიანეთის, 19 - შიდა ქართლის, 9 - სამცხე-ჯავახეთის, 5 - იმერეთის, 5 - რაჭა-ლეჩხუმი-ქვემო სვანეთის,  ხოლო 2  სამართალდარღვევა გამოვლენილია სამეგრელო-ზემო სვანეთის სატყეო სამსახურის თანამშრომლების მიერ.
სამართალდარღვევის მიმართ შეადგენილია შესაბამისი დოკუმენტაცია, ავტოსატრანსპორტო საშუალებები დალუქულია  და გადაყვანილია  სააგენტოს „საქმიან ეზოებში“. საქმის მასალები, შემდგომი რეაგირებისთვის, გადაიგზავნა შესაბამის უწყებებში.
2023 წლის მაისში, სსიპ ეროვნული სატყეო სააგენტოს მიერ, ჯამში, ამოღებულია სხვადასხვა სახეობის 170 კუბურ მეტრამდე მერქანი, მათ შორის,  20 კუბურ მეტრამდე მოცულობის საშეშე, ხოლო 150 კუბურ მეტრამდე მოცულობის სამასალე მერქანი, რომლებიც სააგენტოს „საქმიან ეზოებში“ დასაწყობდა.
რაც შეეხება 2023 წლის იანვრიდან მაისის თვის ჩათვლით პერიოდს, ეროვნული სატყეო სააგენტოს მიერ, ქვეყნის მასშტაბით, ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების 535 ფაქტია გამოვლენილი, „საქმიან ეზოებში“  დასაწყობებული რესურსის მოცულობამ 1550 კუბური მეტრი შეადგინა.

The employees of the National Forestry Agency revealed 81 facts of timber illegal logging and transportation in May of this year
The employees of the regional services of the National Forestry Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture revealed 81 facts about illegal logging and transportation of timber throughout the country in May of this year.
The 36 facts of illegal logging were detected by the employees of the Kakheti Forest Service, 4 - Kvemo Kartli, 1 - Mtskheta-Mtianeti, 19 - Shida Kartli, 9 - Samtskhe-Javakheti, 5 - Imereti, 5 - Racha-Lechkhumi Kvemo Svaneti, and 2 violations were detected by the employees of the Forestry Service of Samegrelo-Zemo Svaneti.
Regarding the violation, appropriate documentation was drawn up, and vehicles have been sealed and transferred to the "business yards" of the Agency. Case materials were sent to relevant agencies for further response.
In May 2023, the National Forestry Agency in total removed up to 170 cubic meters of various types of wood including up to 20 cubic meters of firewood, and up to 150 cubic meters of industrial, which are stored in the agency's "business yards".
As for the period from January to May 2023, the National Forestry Agency has identified 535 cases of illegal timber harvesting and transportation throughout the country. The volume of resources stored in "business yards" is 1550 cubic meters.