ტყის აღდგენის ღონისძიებები მუხნარის ტყეში
„ქუთაისის მუხნარში“ ტყის აღდგენის ღონისძიებებს ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსი კახა ცერცვაძე, ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად,  ადგილზე გაეცნო. ტყის აღნიშნული ტერიტორია, სადაც  ენდემური და წითელი ნუსხის სახეობა, უნიკალური „იმერული მუხა” გხვდება,  ათწლეულების განმავლობაში უკანონო ჭრებმა და დაბინძურებამ მნიშვნელოვანად დააზიანა.
ეროვნული სატყეო სააგენტო  „ქუთაისის მუხნარში” ტყის აღდგენის ღონისძიებებს 2018 წლიდან ახორციელებს. სანიტარიული ჭრების პარალელურად, განხორციელდა როგორც დარგვის, ისე ბუნებრივი განახლების ხელშეწყობის ღონისძიებები. სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მოწყობის ფარგლებში, დატბორილ ტერიტორიაზე ჩატარდა სადრენაჟე სამუშაოები.
„ქუთაისის მუხნარის ტყესთან დაკავშირებით ჩვენ არა მხოლოდ ტყის აღდგენასთან დაკავშირებულ გეგმებს განვიხილავთ, არამედ ტერიტორიის განვითარების იმ მოდელს, რომელიც შესაძლებლობას მისცემს  მოსახლეობას, ეკონომიკური სარგებელი მიიღოს.  წელს დავიწყებთ ტერიტორიის შესწავლას, მომზადედბა რეკრეაციული განვითარების გეგმა, რაც კერძო სექტორის და ადგილობრივი მოსახლეობის დაინტერესებისთვის დამატებითი სტიმული იქნება”, - აღნიშნა ეროვნული სატყეო სააგნტოს უფროსმა, კახა ცერცვაძემ.
დღეისათვის,  ტყის აღდგენის ღონისძიებების ფართობი 270 ჰა-ს მოიცავს. დარგულია 9500-მდე ფოთლოვანი სახეობის ნერგი, მათ შორის, „წითელი ნუსხით“ დაცული იმერული მუხა.  პერიმეტრი სრულადაა შეღობილი და,  რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, თვალსაჩინოა ბუნებრივი განახლების კარგი მდგომარეობა. სპეციალისტების მიერ მიმდინარეობს ტერიტორიის მონიტორინგი.

Forest restoration measures in Mukhnari forest
The Head of the National Forestry Agency, Kakha Tsertsvadze, along with local self-government representatives, recently visited the Kutaisi Mukhnari forest to observe the ongoing forest restoration efforts. In a specific area of the forest, a rare and endangered species exists called the "Imeretian oak". Unfortunately, this species has been heavily impacted by illegal logging and pollution over the course of many years.
The National Forestry Agency implementing forest restoration measures in Kutaisi Mukhnari since 2018. Along with the sanitary cuts, both planting and forest natural renewal measures were implemented. Within the framework of amelioration, drainage works were carried out in the flooded area.
"Regarding the Kutaisi oak forest, we are not only considering plans related to forest restoration but also the model of the area's development, which will give the population the opportunity to receive economic benefits. This year, we will start studying the territory, and preparing a recreational development plan, which will be an additional incentive for the interest of the private sector and local population", said the Head of the National Forestry Agency, Kakha Tsertsvadze.
The forest restoration measures span an area of 270 hectares. 9,500 saplings of leafy species, such as the Imeretian oak, which are protected by the "Red List", have been planted. The perimeter is completely fenced and there is evidence of natural renewal in a healthy state. Specialists are monitoring the area.