დედოფლისწყაროში "საქმიანი ეზო" მოეწყო
ეროვნული სატყეო სააგენტო ხე-ტყის დამზადების პრაქტიკას ცვლის. სოციალური ჭრები ეტაპობრივად გაუქმდება, სააგენტო ორგანიზებულად განახორციელებს ხე-ტყის დამზადებას, დახარისხებასა და დასაწყობებას ე.წ. „საქმიან ეზოებში“.
ახალი კოდექსით გათვალისწინებული ტყის მართვის, მათ შორის, „საქმიანი ეზოების” მნიშვნელობაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ დედოფლისწყაროში, მოსახლეობასთან გამართულ შეხვედრაზე ისაუბრა. ღონისძიებას ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით,  „საქმიანი ეზო“ საქართველოს ყველა რეგიონში მოეწყობა. აღნიშნული ცვლილება გაუადვილებს მოსახლეობას და კერძო სექტორს ხე-ტყის შეძენას და ტრანსპორტირებას მათთვის სასურველ პერიოდში.
„აღსანიშნავია, რომ ტყის ახალი კოდექსი, რომელიც საქართველოს პარლამენტმა უკვე დაამტკიცა, სატყეო სექტორის რეფორმის მნიშვნელოვან ნაწილს წარმოადგენს, რომლის მთავარი მიზანია მრავალმიზნობრივი ტყითსარგებლობის დამკვიდრება, ტყის ეკოსისტემების შენარჩუნება და დაცვა, სოციალური და ეკონომიკური სარგებლის გონივრული გამოყენება. ე.წ „საქმიანი ეზოს“ მოწყობა, კოდექსით გათვალისწინებულ სხვა საკითხებთან ერთად, ტყის მდგრადი მართვის დანერგვის ერთ-ერთ მთავარ ინსტრუმენტს წარმოადგენს“, - განაცხადა იური ნოზაძემ.
„საქმიანი ეზოს“ მოწყობისთვის სამუშაოები უკვე დასრულებულია 12 ობიექტზე.  წლის ბოლომდე, ქვეყნის მასშტაბით, სულ 26 „საქმიანი ეზო“ მოეწყობა. შედეგად, მერქნული რესურსის დამზადების მიზნით, ტყითსარგებლობა განხორციელდება გაცილებით ეფექტიანად, შემცირდება უკანონო ჭრები და ტყეზე უარყოფითი გავლენა.

The "Business yard" was arranged in Dedophlistskaro
The National Forestry Agency is changing the timber practice. Social logging will be phased out, the Agency will organize timber production, sorting, and warehousing in "Business yards".
Yuri Nozadze, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, at the meeting with the population in Dedoplistskaro, spoke about the importance of forest management under the new code, including "Business yards". The event was attended by representatives of local self-government.
At the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, "Business yards" will be organized in all regions of Georgia. This change will make it easier for the population and the private sector to purchase and transport timber at the desired time.
"It should be noted, that the new Forest Code, which has already been approved by the Parliament of Georgia, is an important part of the forest sector reform, the main goal of which is to establish multi-purpose forest use, preserve and protect forest ecosystems, use social and economic benefits wisely. Arranging the so-called “Business yard”, along with other issues provided by the Code, is one of the main tools for the introduction of sustainable forest management,-" said Yuri Nozadze.
The "Business yards" have already been arranged at 12 objects. By the end of the year, a total of 26 "Business yards" will be built across the country. As a result, in order to produce timber resources, forest use will be implemented much more efficiently, illegal logging and the negative impact on the forest will be reduced.