ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების მარტის თვის სტატისტიკა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ეროვნული სატყეო სააგენტოს რეგიონული სატყეო სამსახურების თანამშრომლებმა, მიმდინარე წლის მარტის თვეში, ქვეყნის მასშტაბით, ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების 111  ფაქტი გამოავლინეს.
ხე-ტყის უკანონოდ მოპოვების 10  სამართალდარღვევის ფაქტი გამოვლენილია კახეთის სატყეო სამსახურის თანამშრომლების მიერ, 4 - მცხეთა-მთიანეთის, 35 - ქვემო ქართლის,  18 - შიდა ქართლის,  4 - სამცხე-ჯავახეთის, 18 - გურიის,  17 - იმერეთის, ხოლო 5 კანონდარღვევის ფაქტი სამეგრელო-ზემო სვანეთის  სატყეო სამსახურის თანამშრომლების მიერ გამოვლინდა.
სამართალდამრღვევების მიმართ შედგენილია შესაბამისი დოკუმენტაცია, ავტოსატრანსპორტო საშუალებები დალუქულია და გადაყვანილია სააგენტოს „საქმიან ეზოებში“. საქმის მასალები, შემდგომი რეაგირებისთვის, გადაიგზავნილია შესაბამის უწყებებში.
მიმდინარე წლის მარტის თვეში, სსიპ ეროვნული სატყეო სააგენტოს  თანამშრომლების მიერ, ჯამში, ამოღებულია სხვადასხვა სახეობის 65,115 კუბურ მეტრამდე ხე-ტყე, რომლებიც სააგენტოს „საქმიან ეზოებში“ დასაწყობდა.
2024 წლის იანვარიდან  მარტის თვის ბოლომდე პერიოდში, ეროვნული სატყეო სააგენტოს მიერ, ქვეყნის მასშტაბით, ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირების 209 ფაქტია გამოვლენილი, „საქმიან ეზოებში“ დასაწყობებული რესურსის მოცულობამ 232,349  კუბური მეტრი შეადგინა.

The National Forestry Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture employees detected 111 illegal logging and timber transportation cases in March 2024 across the country.
10 violations were detected by the employees of the Kakheti Forest Service, 4 - Mtskheta-Mtianeti, 35 - Kvemo Kartli, 18 - Shida Kartli, 4 - Samtskhe-Javakheti,  18- Guria, 17 - Imereti, and 5 - Samegrelo-Zemo Svaneti Forest Service.
Documentation has been prepared for the offenders, and their vehicles have been impounded and moved to the agency's "business yards". Case materials were sent to relevant agencies for further response.
In March 2024, National Forestry Agency employees impounded 65,115 cubic meters of various wood types, which were moved to the agency's "business yards".
As for the period from January to March 2024, the National Forestry Agency has identified 209 facts of illegal logging and transportation of timber throughout the country, the volume of resources stored in "business yards" amounts to 232,349 cubic meters.