ბორჯომში, პლატოს ტერიტორიაზე „საქმიანი ეზო“ მოეწყო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, „საქმიანი ეზოს“ მოწყობის სამუშაოები აქტიურად მიმდინარეობს თითქმის ყველა მუნიციპალიტეტში.  „საქმიანი ეზო“ ბორჯომში, ე.წ. პლატოს ტერიტორიაზე მოეწყო,  რომელიც  დაახლოებით  15  სოფლის მოსახლეობას  მოემსახურება.
როგორც  ცნობილია, ეროვნული სატყეო სააგენტო ხე-ტყის დამზადების პრაქტიკას ცვლის. სოციალური ჭრები ეტაპობრივად გაუქმდება, სააგენტო ორგანიზებულად განახორციელებს ხე-ტყის დამზადებას, დახარისხებასა და დასაწყობებას ე.წ. „საქმიან ეზოებში“. აღნიშნული ცვლილება გაუადვილებს მოსახლეობას და კერძო სექტორს ხე-ტყის შეძენას და ტრანსპორტირებას მათთვის სასურველ პერიოდში.
„ჩვენი მიზანია ტყითსარგებლობა გახდეს უფრო ეფექტური. ეროვნული სატყეო სააგენტოს მართვის ახალ მოდელზე გადასვლა, სწორედ ამის წინაპირობაა, რაც შეამცირებს ტყეზე უარყოფით გავლენას და უკანონო ჭრის რისკებს. რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, მოსახლეობას გაუადვილდება როგორც საშეშე, ასევე სამასალე მერქანის შეძენა ნებისმიერ დროს“ - განაცხადა ეროვნული სატყეო  სააგენტოს უფროსის მოადგილემ დავით ალადაშვილმა.
„საქმიანი ეზოს“ მოწყობისთვის სამუშაოები უკვე დასრულებულია ჯამში 18  ობიექტზე - იმერეთის, სამცხე-ჯავახეთის, მცხეთა-მთიანეთისა და კახეთის რეგიონებში.  წლის ბოლომდე,  ქვეყნის მასშტაბით,  26 „საქმინი ეზო“ მოეწყობა.

The business yard is arranged on the territory of Borjomi Plateau
At the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the arrangement of the "business yards" is being actively carried out in almost all municipalities. "Business yard" has been arranged in Borjomi on the plateau area, which will serve about 15 villagers.
As it is known, the National Forestry Agency is changing the practice of timber production. Social logging will be phased out, the agency will organize timber production, sorting, and warehousing in "business yards". This change will make it easier for the population and the private sector to purchase and transport timber at the desired time.
“Our goal is to make forest use more efficient. The transition to a new management model of the National Forestry Agency is a prerequisite for this, which will reduce the negative impact on the forest and the risks of illegal logging. Most importantly, it will be easier for the population to buy both firewood and timber at any time,"- said David Aladashvili, Deputy Head of the National Forestry Agency.
Works for arranging "business yards" have already been completed at a total of 18 locations - in Imereti, Samtskhe-Javakheti, Mtskheta-Mtianeti, and Kakheti regions. By the end of the year, 26 "business yards" will be arranged across the country.