პროექტი „ტყის მდგრადი მართვა სოფლის განვითარებისათვის“ საკოორდინაციო საბჭოს შეხვედრა
პროექტის „ტყის მდგრადი მართვა სოფლის განვითარებისათვის“ ფარგლებში, სოფლის განვითარების უწყებათა შორის საკოორდინაციო საბჭოს ტყის სამუშაო ჯგუფის გაფართოებული შეხვედრა ონლაინ გაიმართა.
შეხვედრა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ და CENN-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ნანა ჯანაშიამ გახსნეს. მონაწილეებს სიტყვით მიმართა ავსტრიის განვითარების სააგენტოს სამხრეთ კავკასიის ოფისის ხელმძღვანელმა, ალექსანდრე კარნერმა.
პროექტს „ტყის მდგრადი მართვა სოფლის განვითარებისათვის“ ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის (ADC) ფინანსური მხარდაჭერით CENN ახორციელებს.
ონლაინ შეხვედრაზე, ტყის არამერქნული პროდუქტების სარგებლობის ოთხწლიანი სტრატეგია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ბიორმავალფეროვნებისა და სატყეო დეპარტამენტის უფროსმა, კარლო ამირგულაშვილმა წარადგინა. ტურისტულ-რეკრე აციული სატყეო ტერიტორიების შესახებ  ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსმა არჩილ ნიკოლეიშვილმა ისაუბრა.
შეხვედრაზე, სოფლის განვითარების არასასოფლო-სამეურნეო მიმართულებების კონკრეტული ინიციატივები, დარგთაშორისი და უწყებათშორისი კომუნიკაციისა და თანამშრომლობის ხელშეწყობის საკითხები განიხილეს.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს სოფლის განვითარების 2021-2027 წლების სტრატეგიამ, ერთიან სისტემაში მოიყვანა ძირითადი სექტორები ადგილობრივი ეკონომიკის განვითარებისთვის – სოფლის მეურნეობის პირველადი და გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქციის წარმოება, არასასოფლო–სამეურნეო მიმართულებები, ტყეების და სხვა ბუნებრივი რესურსების მართვა და ტურიზმი.
ამასთანავე, საქართველომ დაამტკიცა სატყეო კოდექსი, რომელიც 2021 წლიდან გარკვეულ სისტემურ ცვლილებებს დაამკვიდრებს. კოდექსს შემოაქვს სიახლეები სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის შემოსავლების გენერირების ხელშეწყობისთვის.

Meeting of the Coordination Council of the project "Sustainable Forest Management for Rural Development"
In the framework of the project "Sustainable Forest Management for Rural Development", an extended meeting of the Forest Working Group of the Coordination Council between the rural development agencies was held online.
The meeting was opened by Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Yuri Nozadze and CENN Executive Director Nana Janashia. Alexander Karner, Head of the South Caucasus Office of the Austrian Development Agency, addressed the participants.
The project "Sustainable Forest Management for Rural Development" is implemented by CENN with the financial support of the Austrian Development Cooperation (ADC).
At the online meeting, Carlo Amirgulashvili, Head of the Biodiversity and Forestry Department of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, presented a four-year strategy for the use of non-timber forest products. The Head of the National Forestry Agency, Archil Nikoleishvili, spoke about the tourist-recreational forest areas.
At the meeting, specific initiatives in the field of non-agricultural development of rural development, issues of inter-sectoral and inter-agencies communication and cooperation were discussed.
It should be noted that the Rural Development Strategy of Georgia for 2021-2027 brought together the main sectors for the development of the local economy - the production of primary and agricultural products, non-agricultural areas, forest, and other natural resource management and tourism.
In addition, Georgia has approved the Forest Code, which will introduce some systemic changes from 2021. The Code introduces innovations to facilitate the generation of income for the rural population.