კახეთის რეგიონში ტყის ეროვნული აღრიცხვა მიმდინარეობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე, სოფელ მაღრაანში, ტყის ეროვნული აღრიცხვის საველე სამუშაოებს გერმანიის  ელჩთან საქართველოში, ჰუბერტ ქნირშთან და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) წარმომადგენლებთან ერთად გაეცნო.
საქართველოში ტყის ეროვნული აღრიცხვა საშუალებას მოგვცემს მივიღოთ ტყის შესახებ მეცნიერულად დასაბუთებული და სანდო მონაცემები, რაც შემდგომ გამოიყენება სატყეო პოლიტიკის განსაზღვრისა და გადაწყვეტილებების მიღებისთვის.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო მიზნად ისახავს, შექმნას ტყის საინფორმაციო და მონიტორინგის სისტემა. ამასთან, ტყის ეროვნული აღრიცხვა წარმოადგენს ტყის საინფორმაციო და მონიტორინგის სისტემის ცენტრალურ ელემენტს. პროექტი ძალიან მნიშვნელოვანია, ჩვენ მომავალი წლის ბოლოს გვექნება სრული ინფორმაცია ტყეების ხარისხობრივი მდგომარეობის შესახებ“, - განაცხადა იური ნოზაძემ.
2017 წელს,  გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს,  ეროვნულ სატყეო სააგენტოსა და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებას (GIZ) შორის ხელი მოეწერა ურთიერთგაგების მემორანდუმს.
პროექტის ფარგლებში შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი, რომელმაც შეიმუშავა ტყის ეროვნულ აღრიცხვასთან დაკავშირებული, საქართველოს გეოგრაფიულ პირობებზე მორგებული მეთოდოლოგია და საველე სახელმძღვანელო.
2019 წელს, აღირიცხა მცხეთა-მთიანეთის, აჭარისა და გურიის რეგიონის ტყეები, აღრიცხვის შედეგად მომზადდა ანგარიში ტყეების მდგომაროების შესახებ. ამჟამად მიმდინარეობს საველე სამუშაოები სამეგრელო ზემო-სვანეთის, კახეთის, სამცხე ჯავახეთისა, იმერეთის და შიდა ქართლის რეგიონებში.

Forest national inventory is on in Kakheti region
Yuri Nozadze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, together with Hubert Knirsch, the German Ambassador to Georgia, and representatives of the German Society for International Cooperation (GIZ) got acquainted with the forest national inventory works in the village of Maghrani.
Forest National Inventory in Georgia will allow us to obtain scientifically substantiated and reliable data on the forest, which is then used to determine forest policy and decision making.
"The Ministry of Environmental Protection and Agriculture aims to establish forest information and monitoring system. In addition, the Forest National Inventory is a central element of the forest information and monitoring system. The project is very important, by the end of the next year we will have full information about the quality of forests, "- said Yuri Nozadze.
In 2017, a Memorandum of Understanding was signed between the Ministry of Environmental Protection and Natural Resources, the National Forestry Agency, and the German Society for International Cooperation (GIZ).
Within the framework of the project, a working group was set up, which developed a methodology and field manual related to the forest national inventory, adapted to the geographical conditions of Georgia.
In 2019, the forests of Mtskheta-Mtianeti, Adjara, and Guria regions were inventoried, and as a result, a report on forest conditions was prepared. Fieldworks are currently underway in Samegrelo Zemo-Svaneti, Kakheti, Samtskhe-Javakheti, Imereti, and Shida Kartli regions.